-Հուսով եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում այն առաջխաղացումները, որ մենք նկատում ենք, շարունակական լինեն։ Այս ընթացքում շատ բանի ենք հասել։ Շատ կարևոր է, որ կողմերը մոտ են իրար, և դա չպետք է կորցնել,-Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներն ասել է Հարավային Կովկասում ԵԽ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին։
Խուսափելով գնահատել բանակցությունների ներկայիս փուլը՝ Սեմնեբին հայտարարել է, որ չի ցանկանում մեկնաբանել բանակցությունների էությունն այնպիսի «զգայուն պահի», ինչպիսին հիմա է, այսինքն՝ նախագահների հերթական հանդիպումից առաջ։
-Այն փաստը, որ նախագահների և արտգործնախարարների հանդիպումները շարունակվում են և հաճախակի են լինում, արդեն իսկ դրական է,-նշել է նա։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ներկայիս փուլի մասին՝ նա նշել է, որ ԵԽ-ն ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացը, և գտնում, որ տարածաշրջանում կարևոր է, որ սահմանները բաց լինեն։
Պիտեր Սեմնեբի. «Հուսով եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջխաղացումները շարունակական կլինեն»

Питер Семнеби: «Надеюсь, что продвижения, которые мы наблюдаем в процессе Карабахского урегулирования, будут продолжаться»
«Надеюсь, что продвижения, которые мы наблюдаем в процессе Карабахского урегулирования, будут продолжаться. Было достигнуто очень много. Очень важно, что стороны близки друг другу, и это нельзя терять», - заявил сегодня журналистам спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби после встречи с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Избегая оценки нынешнего этапа развития переговоров, Семнеби заявил, что не хотел бы комментировать суть переговорного процесса «в такой чувствительный момент» - перед очередной встречей президентов.
«Тот факт, что встречи президентов, а также министров иностранных дел продолжаются и происходят достаточно часто, уже является позитивным знаком», - отметил он.
Говоря о нормализации турецко-армянских отношений, П. Семнеби заявил, что ЕС положительно оценивает этот процесс и хочет видеть этот регион с открытыми границами.