Կոնյակի արտադրության ոլորտում արձանագրվել է 55-60% անկում
նշել է, որ 14-15-րդ դարերում գինու արտադրությունը եղել է տնտեսության կարևորագույն մաս, բայց տարիների ընթացքում տարբեր ազդեցությունների շնորհիվ արդեն որպես կովկասյան արտադրանք են ընդունվում հայկական կոնյակը և վրացական գինին։
-Եվ հիմա մեր խաղողի  բերքի 85-90%-ը գնում  է կոնյակի արտադրությանը, և ընդամենը 10-15%-ը՝ գինու արտադրությանը,-նշել է նա։
Նրա խոսքերով՝  մենք միշտ արտահանել էնք 0,5-1 մլն շիշ գինի։
-Պոտենցյալը 7-8 մլն  շիշ է։ Արտահանվող հայկական գինու 70%-ն ԱՊՀ երկրներ է գնում, 30%-ը բաժանվում է ԱՄՆ-ի և ԵՄ երկրներին։ Մեր շուկան Ռուսաստանն է. 30%-ը գնում են մեր հայրենակիցները,-ասել է նա։
Ըստ Ավագ Հարությունյանի՝ կոնյակի արտադրության ոլորտում մենք ունենք 55-60% անկում, իսկ Նոր տարվա նախօրյակին այդ թիվը կկազմի 15-20%։

В сфере производства вина зафиксирован спад в 55-60%
Во время встречи с журналистами председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян отметил, что в 14-15 вв. производство вина было важнейшей частью экономики, но в течение лет благодаря различным влияниям армянский коньяк и грузинское вино стали восприниматься как кавказское производство:
-И сегодня 85-90% нашего винограда идет на производство коньяка, и всего лишь 10-15% - на производство вина.
По его словам, мы всегда экспортировали 0,5-1 млн. бутылок вина.
«Наш потенциал - 7-8 млн. бутылок. 70% экспортируемого армянского вина идет в страны СНГ, а 30% - в США и Европу. Наш рынок - Россия. 30% там покупают наши соотечественники», - сказал он.
Согласно Авагу Арутюняну, в сфере производства коньяка у нас зафиксирован спад в 55-60%, а в преддверии Нового года он составит 15-20%.