Վրաստանը որոշել է բացե՞լ «Վերին Լարսը»
Վրաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում որոշվել է բացել «Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետը։ Նիստին մասնակցել են այդ երկրի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին և կառավարության անդամները։
Քննարկման ժամանակ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ երթևեկության վերականգնումը կմեծացնի Վրաստանի տարանցիկ շրջանների ազգաբնակչության հասույթը։
«Վրաստանը չպետք է կորցնի տարանցիկ լինելու իր կարգավիճակը, տարածաշրջանի երկրների համար՝ իր նշանակությունն ու ներուժը, և որ ամենակարևորն է՝ մեր երկիրն այդ ճանապարհի միջոցով Ռուսաստանով երրորդ երկրներ սեփական բեռների տարանցման հնարավորություն կստանա»,- ասել է Վրաստանի նախագահը։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն էլ հայտարարել է, որ «Վերին Լարսի» բացումը Վրաստանի համար վտանգ չի ներկայացնում։
«Փորձում ենք այնպես անել, որ պաշտպանված լինեն ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Հայաստանի շահերը։ Այս բանակցությունների առաջատար դերն ստանձնել է արտգործնախարարությունը»,- հայտարարել է Վրաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Грузия приняла решение открыть КПП «Верхний Ларс»?
На заседании Совета национальной безопасности Грузии было принято решение об открытии контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс» на грузино-российской границе. В заседании участвовали президент страны Михаил Саакашвили и члены правительства.
В ходе обсуждений Саакашвили заявил, что возобновление движения увеличит доходы населения транзитных регионов Грузии.
«Грузия не должна терять свой транзитный статус, значение и потенциал для стран региона, и самое главное, наша страна получает возможность по этой дороге осуществлять транзит собственных грузов через территорию России в третьи страны», - сказал президент Грузии.
«Открытие КПП «Верхний Ларс» не представляет опасности для Грузии», - заявила секретарь Совета Безопасности Грузии Эка Ткешелашвили.
«Пытаемся сделать так, чтобы были защищены интересы как Грузии, так и Армении. Ведущую роль в этих переговорах исполняет министерство иностранных дел», - заявила Э. Ткешелашвили