Ադրբեջանի վերաբերյալ ԵՄ նախագահության հայտարարությունը
Եվրամիության նախագահությունն իր մտահոգությունն է հայտնում բլոգերներ Էմին Միլիի և Ադնան Հադջաձեի նկատմամբ նոյեմբերի 11-ին Բաքվի Սաբալյան շրջանի դատարանում մեղադրական վճիռ կայացնելու համար։ ԵՄ նախագահությունը ցավում է, որ Ադրբեջանում դատական քննություններն անկողմնակալ չէն, և կարծում է, որ դատական այս որոշումն ավելի է խարխլել խոսքի ազատությունն Ադրբեջանում։
ԵՄ նախագահությունը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը ստանձնել է մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության ապահովումը ԵԱՀԿ և ԵԽ անդամ դառնալիս, ինչպես նաև Եվրամիության հետ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում։
ԵՄ նախագահությունը մեկ անգամ ևս ընդգծում է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է Ադրբեջանին օգնություն ցուցաբերել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործընթացում, ինչպես նաև առաջարկում է առավել խորը երկկողմանի հարաբերությունների հեռանկարներ արևելյան գործընկերության երկրների համար իրականացվող ծրագրի շրջանակներում։

Президиум ЕС выражает свою обеспокоенность относительно обвинительного приговора, вынесенного в суде Сабалинского района Баку 11 ноября в отношении блоггеров Эмина Мили и Аднана Гаджиева. Президиум ЕС выражает сожаление, что судебные разбирательства в Азербайджане не беспристрастны и считает, что это судебное решение еще более поколеблет свободу слова в Азербайджане.
Президиум ЕС напоминает, что Азербайджан взял на себя обязательство по обеспечению защиты прав человека и демократических свобод, став членом ОБСЕ и Совета Европы, а также в рамках упорядочения отношений с Евросоюзом.
Президиум ЕС еще раз подчеркивает , что Евросоюз готов оказать помощь Азербайджану в процессе становления демократических институтов, а также предлагает более углубленные перспективы двусторонних отношений в рамках программы, осуществляемой для стран восточного партнерства.
Заявление президиума ЕС относительно Азербайджана