Ըստ Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի՝ ՀՀ–ում անցկացված հավաքների 7%–ի դեպքում գրանցվել են բռնություններ
Ըստ Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի՝ ՀՀ–ում անցկացված հավաքների 7%–ի  դեպքում գրանցվել են բռնություններ
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն ներկայացրել է 2008թ. սեպտեմբերի 26-ից մինչև 2009թ. հունիսի 30-ն իրականացված «Խաղաղ հավաքների ազատության մոնիթորինգ Հայաստանում» զեկույցը։ Քննարկմանը ներկա էին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն, ԺՀՄԻԳ մարդու իրավունքների բաժնի փոխտնօրեն Ասյա Իվանթչևան, ԵԽ-ի և Հայաստանի փորձագետներ:
Փորձագետներն իրենց ելույթներում նշել են, որ պետք է բարելավվեն ու կատարելագործվեն հավաքների մասին օրենքները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետ Նիլ Ջարմանն ասել է, որ օրենսդրական դաշտում որոշակի փոփոխություններ արվել են, բայց օրենքն այնքանով է լավ թղթի վրա, որքանով լավ է կիրառվում:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը նշել է, որ դիտարկվող հավաքների գերակշռող մեծամասնությունը եղել է քաղաքական բնույթի։ Մոնիթորինգի ժամանակ դիտարկվել են ոստիկանների կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք եղել են ոչ իրավաչափ։
Ավետիք Իշխանյանը նաև նշել է, որ  ոստիկաններն օրենքներից հաճախ տեղյակ չեն եղել, և զեկույցի առաջարկություններում նշել են, որ ոստիկանների հետ հատուկ դասընթացներ անցկացվեն օրենքի դրույթների վերաբերյալ:
Ըստ Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահի՝ իրենք 2008թ. սեպտեմբերի 26-ից մինչև 2009թ. հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են տեղի ունեցած հավաքների 80%-ը։ Դիտարկված հավաքների 60%-ը եղել է ոչ զանգվածային, այսինքն՝ մասնակիցների թիվը չի անցել 100-ի սահմանը, 23%-ն ինքաբուխ է եղել, 6%-ը՝ իրազեկված-արգելված, 6%-ը՝ իրազեկված-զանգվածային և 5%-ը՝ իրազեկված-թույլատրված։

Согласно Хельсинскому Комитету Армении во время сборов в РА в 7% зарегистрированы насилия
Хельсинский Комитет Армении представил доклад «Мониторинг мирных сборов в Армении» с 26 сентября 2008-ого года по 30 июня 2009-ого года. В обсуждении приняли участие руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос, специальный представитель генсекретаря СЕ Сильвия Зеген, заместитель директора отдела по правам человека Офиса демократических институтов по правам человека Ася Ивантчева и другие специалисты СЕ и Армении.
Ишханян отметил, что они за время мониторинга рассмотрели из произошедших сборов 80%. Из рассмотренных собраний 60% были немассовые, то есть число участников не превысило предел 100, 23% носили самостихийный характер, 6% - оповещены, но запрещены, 6% - оповещены и массовые и 5% - оповещены и разрешены.
В рассмотренных 7% сборов было зарегистрировано насилие.