Վահագն Չախալյանը դիմել է Վրաստանի Սահմանադրական դատարան
2009թ. նոյեմբերի 10-ին ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը դիմել է Վրաստանի սահմանադրական դատարան' օտարերկրյա փաստաբանների Վրաստանում փաստաբանական գործունեություն իրականացումն արգելող օրենքի փոփոխությունը հակասահմանադրական ճանաչելու հայցով:
Նշված հայցի համար առիթ հանդիսացավ Վրաստանի արդարադատության նախարարության կողմից ֆրանսիացի փաստաբան Պատրիկ Արապյանին որպես Վահագն Չախալյանի պաշտպան գրանցման մերժումը ս.թ. փետրվարի 16-ին:
2009թ. հունիսի 19-ին, երբ այդ հակաօրինական որոշման բողոքարկումը ընթացքի մեջ էր վարչական դատարանում, Վրաստանի խորհրդարանը Քրեական դատավարության օրենսգրքի մեջ փոփոխություններ կատարեց, որոնց համաձայն Քրեական դատավարության օրենսգրքից ընդհանրապես հանվեց օտարերկրյա փաստաբաններին Վրաստանում դատապաշտպանություն իրականացումը նախկինում թույլատրող դրույթը: Օրենսդրական այս փոփոխությունը որպես հիմք ծառայեց վարչական դատարանի համար, որպեսզի այն ս.թ. հուլիսի 15-ին մերժի ֆրանսիացի փաստաբանի գրանցման հայցը:
Սահմանադրական դատարանի հայցի համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի պատրաստման գործում Վահագն Չախալյանին օգնել է «Մարդու իրավունքների կենտրոն» ՈԿԿ փաստաբան Նինո Անդրիաշվիլին:
Վահագն Չախալյանը ս.թ. ապրիլի 7-ին Ախալցխայի առաջին ատյանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչվեց Վրաստանի քր. օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Զենք-զինամթերքի ձեռքբերում եւ պահպանում), հոդված 226-ով (Հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպում կամ ակտիվ մասնակցություն), 239-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «բ» ենթակետերով (Խուլիգանություն... կատարված ... իշխանության ներկայացուցչի դեմ)' դատապարտվելով 10 տարվա ազատազրկման:
Վահագն Չախալյանի հայրը' Ռուբեն Չախալյանը մեղավոր ճանաչվեց 236-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զենք-զինամթերքի ձեռքբերում եւ պահպանում) եւ 226 հոդվածով (Հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպում կամ ակտիվ մասնակցություն)' դատապարտվելով հինգ տարվա պայմանական ազատազրկման, այն 5,000 լարի (շուրջ 3,000 ԱՄՆ դոլար) տուգանքով փոխարինմամբ, նրա կրտսեր եղբայր Արմեն Չախալյանը' 236-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զենք-զինամթերքի ձեռքբերում եւ պահպանում)' դատապարտվելով երկու տարվա պայմանական ազատազրկման պատժի փոխարինմամբ 2,000 լարի (շուրջ 1,200 ԱՄՆ դոլար) տուգանքով:
2009թ. հոկտեմբերի 30-ին Վրաստանի վերաքննիչ դատարանն այդ վճիռը թողեց անփոփոխ:

Ваагн Чахалян обратился в Конституционный суд Грузии
10 ноября 2009 г. джавахкский политический активист Ваагн Чахалян обратился в Конституционный суд Грузии с иском о признании неконституционным изменение в законе, запрещающее осуществление адвокатской деятельности в Грузии иностранным адвокатам.
Поводом для данного иска послужил отказ 16 февраля Министерства юстиции Грузии в регистрации французского адвоката Патрика Арапяна в качестве защитника джавахкского политического активиста.
19 июня 2009г., когда данное противоправное решение Министерства юстиции находилось в процессе обжалования в административном суде, парламент Грузии внес изменения в Уголовно-процессуальный кодекс, согласно которым из Кодекса была вообще изъята статья по которой ранее разрешалось участие иностранных адвокатов. Это изменение в законе административный суд посчитал основанием для отказа в удовлетворении иска по регистрации французского адвоката.
Ваагну Чахаляну в подготовке необходимых документов для иска Конституционного суда помогла адвокат НПО «Центр по правам человека» Нино Андриашвили.
Ваагн Чахалян 7-ого апреля сего года Ахалцихским судом первой инстанции был признан виновным по совокупности обвинений по части 1, статьи 236 (приобретение и хранение оружия и боеприпасов), статье 226 (организация и активное участие в массовых мероприятиях, нарушающих общественный порядок), подпункту «б» части 2-ой, статьи 239 (Хулиганство, совершенное... в отношении представителя власти) Уголовного кодекса Грузии и приговорен к 10 годам лишения свободы.
Отец Ваагна Чахаляна- Рубен Чахалян был признан виновным по части 1, статьи 236 (приобретение и хранение оружия и боеприпасов) и по статье 226 (организация и активное участие в массовых мероприятиях, нарушающих общественный порядок) и приговорен к пяти годам условно, с заменой на штраф в размере 5,000 лари (около 3,000 долларов США), брат- Армен Чахалян- по части 1, статьи 236 (приобретение и хранение оружия и боеприпасов) с приговором к двум годам условно с заменой на штраф в размере 2,000 лари (около 1,200 долларов США).
30-ого октября 2009 г. Апелляционный суд Грузии оставил в силе приговор суда первой инстанции.