Նոյմեբերի 11-ին Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվի ժողովում ելույթով հանդես էր եկել  Լևոն Տեր–Պետրոսյանը։ Այդ ելույթի մասնավորապես վերջին հատվածում նա խոսել էր կաշառքի ու խարդավանքների միջոցով թրքահայության կաթողիկոս հռչակված մի փառամոլ և իշխանատենչ հոգևորականի՝ Եղիազար Այնթապցու մասին՝ նշելով, թե այն ժամանակ Էջմիածնի միաբանները ժողով են գումարել և դիմելով նրան՝ ասել. «Եղբա՛յր, կաթողիկոս ես ուզում լինել, արի դարձիր Ամենայն հայոց կաթողիկոս, միայն թե ազգի գլխին փորձանք մի՛ բեր ու մի՛ պառակտիր մեր եկե­ղեցին»։
«Ինչո՞ւ է Սերժ Սարգսյանին թվում, թե հայ ժողովուրդն ընդունակ չէ, հանուն ազգային նպատակների, ևս մեկ անգամ նման լայնախոհություն և իմաստնություն դրսևորելու»,- հայտարարել է Լ. Տեր-Պետրոսյանը։
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի համոզմամբ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այս ուղերձը հստակորեն հասցեագրված է Սերժ Սարգսյանին։ Ա. Մարտիրոսյանը «7օր»-ին ասել է, որ որոշակի հակասություններ է տեսնում այս և նախկին հայտարարությունների միջև։
-Այստեղ մի վերապահում ունեմ։ Մե՛կ ասում են՝  ավազակապետություն է տիրում, հետո մե՛կ ներման՝ ինդուլգենցիայի հնարավորություն է ընձեռվում, մե՛կ հրաժարական են պահանջում, մե՛կ հետո ասում են. «Չէ՛, լիգիտիմություն տանք, թագադրենք քեզ», մի պահ էլ նույնիսկ. «Եթե կոալիցիա առաջարկեն, հնարավոր է՝ մենք դիմենք ժողովրդին, հարցնենք՝ միանա՞նք այդ կոալիցիային, թե ոչ»,- ասել է Ա. Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ այսպիսով նշվել է, որ որոշակի պայմանների առկայության դեպքում կարող է հնարավոր լինել, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը երկխոսության գնա Սերժ Սարգսյանի հետ։
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն խոսքերին, թե «Ո՛չ մի թիզ հող», «ո՛չ մի զիջում» կամ «ո՛չ մի հաշտեցում» կարգախոսները իր համար քաղաքական դիրքորոշում չեն և հղի են մեր ժողովրդին ազգային աղետի առջև կանգնեցնելու վտանգով, Ա. Մարտիրոսյանը նշել է.
-Հղում է կատարում իրատեսական քաղաքականությանը, բայց հենց իրատեսական քաղաքականությունն է, որ դարերի ընթացքում ապացուցել է՝ այն տարածքները, որոնք ունեն կենսական նշանակություն, և որոնք ապահովում են պաշտպանության առավել բարձր, հուսալի մակարդակ, անվտանգության առումով ամենալավ երշխավորն են ցանկացած երաշխիքներից՝ լինեն դրանք խաղաղապահ ուժեր, թե միջազգային երաշխիքներ։ Հայ ազգին մեկ անգամ չէ, որ երաշխիքներ են տվել և՛ խաղաղապահ ուժերով, և՛ միջազգային տերություններով։ Արդյունքում մենք ունեցել ենք միայն կորուստներ։ Այս պարագայում այն տարածքները, որոնք այսօր ամրագրված են ԼՂ-ի սահմանադրությամբ և ԼՂ-ի անբաժանելի մասն են կազմում, հենց այն տարածքներն են, որոնք այս 16 տարվա ընթացքում անվտանգության ամենալավ երաշխիքներն են եղել։

11-го ноября на собрании актива АНК выступил Левон Тер-Петросян. В последней части этого выступления он, в частности, говорил об одном тщеславном и властолюбивом священнослужителе по имени Егиазар Айнтапци, которому с помощью взятки и мошенничества удалось провозгласить себя католикосом, отметив, что в то время эчмиадзинские монахи созвали собрание и, обращаясь к нему, сказали: «Брат, если ты хочешь стать католикосом, то приди и стань Католикосом Всех Армян, только не ввергай народ в испытание и не раскалывай церковь»
«Почему Сержу Саргсяну кажется, что народ не способен во имя национальных целей еще раз проявить подобную широту и мудрость?», - заявил Левон Тер-Петросян.
Председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян уверен, что это послание Левона Тер-Петросяна четко было обращено Сержу Саргсяну. А.Мартиросян сказал «7or», что видит определенные противоречия между этим и прошлыми заявлениями.
«Здесь у меня есть одна оговорка. То говорят, что царит клептократическое государство, то предоставляется возможность прощения индульгенции, то требуют отставки, то потом говорят «нет, дадим легитимность, коронуем тебя», а в один момент говорят, «если предложат коалицию, возможно,  мы обратимся к народу, спросим: присоединимся к коалиции или нет?», - сказал А.Мартиросян, добавив, что тем самым было отмечено, что при наличии  некоторых условий, может быть возможным, что Левон Тер-Петросян пойдет на диалог с Сержем Саргсяном.
Что касается тех слов Левона Тер-Петросяна, что девизы  «ни пяди земли, никакой уступки» или «никакого примирения» для него не являются политической позицией и чреваты опасностью, чтобы поставить наш народ перед национальной катастрофой, то А.Мартиросян сказал: «Ссылается на реалистическую политику, однако именно реалистическая политика в течение веков доказала, что те территории, которые имеют жизненно важное значение и которые обеспечивают наиболее высокий и надежный уровень в плане безопасности, являются самыми гарантированными гарантами, если даже будут  миротворческие силы или международные гарантии. Не раз армянскому народу давали гарантии с миротворческими силами и международными державами. В результате у нас были лишь потери. В этом случае те территории, которые сегодня закреплены по конституции НК и составляет неотъемлемую часть НК, в течение этих 16 лет были наилучшими гарантами безопасности.