Ո՞վ է խաբում ազատանցիներին
Շիրակի մարզի Ազատան համայնքում բնակիչները դիմում են պատրաստում, ստորագրահավաք են իրականացնում, որպեսզի ուղարկեն ՀՀ պաշտպանության նախարարություն: Պատճառը երկու տարի առաջ' 2009թ., պաշտպանության նախարարության կարիքների համար ձեռքբերված կարտոֆիլի դիմաց վճարումներն ուշացնելն է: Կարտոֆիլը վաճառվել է մեկ կգ-ը 30 դրամով: Առայժմ ազատանցիները 3 մլն դրամ ունեն ստանալու, սակայն չգիտեն՝ ումից պահանջեն իրենց գումարները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից ասում են, որ իրենք կարտոֆիլը գնել են միջնորդների միջոցով և գումարն ամբողջովին փոխանցել են: Իսկ միջնորդ կողմն էլ հավաստիացնում է, որ իրենք գումարներ չեն ստացել, և երբ պաշտպանության նախարարությունից վճարումները կատարվեն, իրենք ազատանցիներին իրենց պարտքը կվճարեն:
Ազատան համայնքի  բնակիչ Արմենակ Ենգոյանը մեկն է այն գյուղատնտեսներից, ովքեր կարտոֆիլ են վաճառել պաշտպանության նախարարությանը.
-30 տոննա կարտոֆիլ են գնել, սկզբում խոսացել էինք 30 դրամով, հետո  30-ը դառավ  25 դրամ: Ընդհանուրը կազմում էր 750 հազ. դրամ, մինչև օրս 360 հազ. դրամ պարտք են:
Ընդհանուր հաշվով, Ազատանից 2 հազ. տոննա կարտոֆիլ է վաճառվել, որի գումարները մինչև հիմա ամբողջությամբ չեն ստացվել:
Ազատանի համայնքապետի խոսքերով՝ խնդրով զաբղվում են փոխվարչապետի և նախարարի մակարդակով, և իրենց պաշտոնապես տեղեկացրել են, որ պաշտպանության նախարարությունը գումարները վճարել է։
-Պաշտոնապես եմ ասում. գրավոր մեզ տեղեկացրել են, որ իրականում մատակարարներն են խաբել, այլ ոչ թե պաշտպանության նախարարությունը,-տեղեկացրել է Ազատանի համայնքապետ Վարդան Իկիլիկյանը:
Նշենք, որ միջնորդ մատակարար ընկերությունն ընտրվում է մրցույթով, հենց նախարարության կողմից: Իսկ ընտրված ընկերություններն էլ իրենց հերթին միջնորդների օգնությամբ են աշխատում, և հենց այս շղթայում էլ կորել են ազատանցիների գումարները: Պարզվում է, որ պաշտպանության նախարարության համար շատ դժվար է այս շղթայում պարզել, թե ո՞վ է ի վերջո յուրացրել ազատանցիները գումարները:

Кто обманывает жителей Азатана?
Жители села Азатан Ширакской области РА готовят заявление, проводят сбор подписей, чтобы отправить их в Минобороны РА. Причиной этого является задержка с выплатой долга за картофель, приобретенный для нужд Минобороны еще два года назад, в 2009 году. Картофель был продан по цене 30 драмов за килограмм. Жители Азатана должны получить 3 млн драмов, но они не знают, от кого требовать эту сумму.
В Министерстве обороны РА заявляют, что они покупали картофель через посредников, а сумму перечислили полностью. Посредники, в свою очередь, утверждают, что они не получали никакой суммы и выплатят долг жителям Азатарана тогда, когда Минобороны перечислит им сумму.
«Они купили 30 тонн картофеля. Сначала мы договорились на 30 драмов за килограмм, а потом - 25 драмов. Общая сумма составляла 750 тыс. драмов. До сих пор они нам должны 360 тыс. драмов», - заявляет житель Азатана Арменак Енгоян.
В общей сложности, из Азатана было продано 2 тыс. тонн картофеля, однако сумма за этот картофель до сих пор полностью не выплачена.
По словам главы села Азатан, этой проблемой занимаются вице-премьер и министр. Им официально сообщили, что Минобороны выплатило сумму.
«Я официально заявляю: нам письменно сообщили, что на самом деле нас обманули поставщики, а не Министерство обороны», - отметил глава села Азатан Вардан Икиликян.
Отметим, что компания-поставщик, которая является посредником, избирается по конкурсу именно Министерством обороны. А прошедшие конкурс компании работают с помощью посредников. Именно в этой цепи и пропали деньги жителей Азатана. Оказывается, Министерству обороны очень трудно разобраться в этой цепи и выяснить, кто, в конце концов, присвоил деньги жителей Азатана.