ՍԻՄ նախագահ. «Թուրքիան ցույց է տալիս, որ ցեղասպանաստեղծ մտածելակերպ ունեցող պետություն է»
-Հերքելով և դատապարտելով այն մարդկանց, ովքեր փորձում են հայ ժողովրդի իրավունքների մասին խոսել այդ մարդկանց դեմ գործողություններ կատարելով՝ Թուրքիան ցույց է տալիս, որ ցեղասպանաստեղծ մտածելակերպ ունեցող պետություն է, և եթե նրան թույլ տաս, այսօր էլ, վաղն էլ կկրկնի նույն բանը։ Չի փոխվել Թուրքիայի մտածելակերպը,- լրագրողներին ասել է ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը՝ այդուհանդերձ կողմ լինելով, որ այդ պետության հետ Հայաստանի սահմանը բաց լինի։
Ավելին, Հ. Բաբուխանյանը ողջունել է արտաքին քաղաքականությունում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնողականությունը՝ համոզված լինելով, որ դրա շնորհիվ աշխարհաքաղաքական երրոդական խաղացողների շարքից Հայաստանը դուրս եկավ և դարձավ առաջնային խաղացող։
ՍԻՄ նախագահը կարծում է, որ ՀՀ արտգործնախարարությունը նույնպես պետք է նախաձեռնող և ագրեսիվ դառնա, օրինակ՝ Հայաստանի խորհրդարանում արձանագրությունների վավերացման ժամանակ հայտարարի, որ Հայաստանը երբեքչի հրաժարվի իր պատմական հայրենիքից։
-Պետք է հստակ հայտարարել Թուրքիային, որ ամեն անգամ, երբ նա խոսում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, պետք է հիշի, որ Թուրքիա՛ն է խախտել Հայաստանի տարածքային ամողջականությունը, և այն տարածքները, որոնք ՀՀ առաջին հանրապետության մեջ էին, ռազմական, պատերազմական գործողությունների արդյունքում Թուրքիան պարզապես բռնազավթել է, ենթարկել օկուպացիայի և անեքսիայի։
Հ. Բաբուխանյանը նաև կարծիք է հայտնել, որ 2010-ին Թուրքիան ստիպված կլինի առանց նախապայմանի վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները։
ՍԻՄ նախագահը կարծում է, որ ՀՀ արտգործնախարարությունը նույնպես պետք է նախաձեռնող և ագրեսիվ դառնա, օրինակ՝ Հայաստանի խորհրդարանում արձանագրությունների վավերացման ժամանակ հայտարարի, որ Հայաստանը երբեք չի հրաժարվի իր պատմական հայրենիքից։

Председатель СКП: «Турция показывает, что является государством с геноцидогенным мышлением»
«Отрицая и осуждая тех людей, которые пытаются говорить о правах армянского народа, предпринимая действия против этих людей, Турция показывает, что является государством с геноцидогенным мышлением, и если ей позволить, то и сегодня, и завтра она повторит то же самое. Мышление Турции не изменилось», - сказал журналистам председатель СКП Айк Бабуханян, тем не менее, выступая за то, чтобы граница с этим государством у Армении была открыта.
Более того, А. Бабуханян приветствует инициативность президента РА Сержа Саргсяна во внешней политике, будучи уверенным, что благодаря этому Армения выйдет из ряда второстепенных игроков и станет передовым игроком.
Председатель СКП считает, что министерство иностранных дел РА также должно стать инициативным и агрессивным, например, во время ратификации протоколов в парламенте Армении заявит, что Армения никогда не откажется от своей исторической родины:
«Нужно конкретно заявить Турции, что каждый раз, когда она говорит о территориальной целостности Азербайджана, должна помнить, что она саманарушила территориальную целостность Армении и те территории, которые входили в состав первой республики Армения, Турция просто заняла в результате военных действий, подвергла оккупации и аннексии».
А. Бабуханян также выразил мнение, что в 2010г. Турция будет вынуждена ратифицировать армяно-турецкие протоколы без предусловия.
«Нужно конкретно заявить Турции, что каждый раз, когда она говорит о территориальной целостности Азербайджана, должна помнить, что она сама нарушила территориальную целостность Армении и те территории, которые входили в состав первой республики Армения, Турция просто заняла в результате военных действий, подвергла оккупации и аннексии».