Ալեքսանդր Իսկանդարյան. «Հայ–թուրքական գործընթացի այս փուլը կարելի է ասել՝ դադար է, կարելի է ասել՝ նախապատրաստությունն է ավելի մեծ իրադարձություններին»
«Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք սովորել էինք նրան, որ քաղաքական իրադարձությունները բավական արագ են ընթանում։
-Այդ արագությունն, իհարկե, կապ ունի հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացի հետ, բայց ենթադրել, որ իրադարձություններ պետք է տեղի ունենան ամեն օր, այնքան էլ ճիշտ չէ։ Այս դադարը պայմանավորված է նոր իրադարձությունների սպասումով, որը պետք է տեղի ունենա կամ չունենա Թուրքիայի խորհրդարանում,-ասել է նա։
Ըստ քաղաքագետի՝ վերջին ժամանակներում Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, մասնավորապես Թուրքիայի խորհրդարանի ծեծկռտուքը ցույց են տալիս, որ այնտեղ իրավիճակը բավական սուր է։
-Ես մի քանի օրից կլինեմ Թուրքիայում և կփորձեմ հասկանալ, թե ինչ է այնտեղ կատարվում։ Կարելի է ասել՝ սա դադար է,  կարելի է ասել՝ նախապատրաստությունն է ավելի մեծ իրադարձություններին, որ մեզ սպասվում են։ Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացմանը, ապա կարող է լինել մի քանի սցենար։ Առաջինի դեպքում  հնարավոր է այն վավերացվի հունվարի վերջին կամ փետրվարի սկզբին։ Տրամաբանությունն այն է, որ մինչև ապրիլ նախապատրաստվեն սահմանի բացմանը։ Երկրորդի դեպքում հնարավոր է  մոտավորապես ապրիլ ամսին՝ ապրիլի սկզբին։ Հնարավոր է  նաև, որ փակ ռեժիմով քվեարկություն լինի, և այդ դեպքում թե՛ դրականի, թե՛ բացասականի դեպքում Թուրքիան կարող է արդարանալ։ Դրականի դեպքում կասի, որ չգիտենք, թե ով է կողմ քվեարկել, իսկ բացասականի դեպքում միջազգային հանրությանը կասի՝ ժողովրդավարություն է, և իրենք արել են ամեն ինչ։  Եվ հնարավոր է, որ հարցը չլուծվի, այսինքն՝ չվավերացվի,-նշել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե արդյոք ո՞ր սցենարն է ավելի հավանական՝ վավերացնե՞լը, թե՞ չվավերացնելը, Ալեքսանդր Իսկանդարյանը  պատասխանել է, թե  չգիտի։

Александр Искандарян: «Этот этап армяно-турецкого процесса, можно сказать, является паузой, подготовкой к более широкомасштабным событиям»
Директор фонда «Институт Кавказа», политолог Александр Искандарян во время встречи с журналистами сказал, что в течение последних месяцев мы привыкли к тому, что политические события протекают достаточно быстро.
«Эта скорость, конечно, имеет отношение к процессу установления армяно-турецких отношений, но предполагать, что события должны происходить каждый день, не так уж и правильно. Эта пауза связана с ожиданием новых событий, которые произойдут или нет в парламенте Турции», - сказал он.
Согласно политологу, в последнее время происходящие в Турции события, в частности, потасовка в парламенте показывают, что ситуация там достаточно острая.
«Я через несколько дней буду в Турции и попытаюсь понять, что там происходит. Можно сказать, что эта пауза - подготовка к  более широкомасштабным событиям, которые нас ожидают. Что касается ратификации Турцией протоколов, то может быть несколько сценариев. В первом случае, возможно, что они будут ратифицированы в конце января или начале февраля. Логика в том, чтобы до апреля были готовы к открытию границы. Во втором случае, возможно, что они будут ратифицированы приблизительно в начале апреля. Возможно также, что будет голосование в закрытом режиме, и в этом случае (как положительном, так и отрицательном) Турция может оправдаться. В положительном случае она скажет, что не знает, кто голосовал «за», а в отрицательном скажет международной общественности, что это демократия, и ими было сделано все. И возможно, что вопрос не будет решен, то есть не будет ратификации», - отметил он.
На вопрос «7or» о том, какой сценарий наиболее вероятен: ратификация или нет, А.Искандарян ответил, что не знает.