Էդիկ Բաղդասարյան. «Ինքը՝ Դալլաքյանը եթե ներկայացրել է, արդեն վտանգավոր է»
Նոյեմբերի 11-ին «Հայելի» ակումբում լրատվամիջոցների մասին օրենքի նոր նախագծի վերաբերյալ բանավիճել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը և «Հետք» պարբերականի խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը։
Անդրադառնալով լրատվամիջոցների մասին նախորդ երկու օրենքներին՝ Արտակ Դավթյանը նշել է, որ երկու օրենքներն էլ («ԶԼՄ-ների մասին օրենք» և «Տեղեկատվության մասին օրենք») բավական հաջողված էին, և նրանցից որևէ մեկում փոփոխություն չի արվել։ Նախաձեռնությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը («Զանգվածային լրատվության մասին» և «ՀՀ ՔՕ փոփոխություններ կատարելու մասին» փաթեթ)։ Օրենքի նախագիծը քննարկվել է վերոնշյալ հանձնաժողովում, և հավանություն է տրվել օրակարգ մտնելուն։ Հանձնաժողովի քննարկումներին լրատվամիջոցները չեն մասնակցել, ինչն առաջացրել է Արտակ Դավթյանի զարմանքը։
Էդիկ Բաղդասարյանն Արտակ Դավթյանից փորձում էր ճշտել, թե ինչու է ընդհանրապես օրենքը փոփոխվում, հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ այն իսկապես լավն է.
-Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ է պարոն Դալլաքյանն այդքան շահագրգռված օրենք ընդունելու համար։ Եթե Վիկտոր Դալլաքյանը շատ մտահոգված է Հայաստանով, թող գործող օրենքները կատարելով զբաղվի։ Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ են ուզում օրենք փոփոխել։
Արտակ Դավթյանը նշել է, որ Ազգային ժողովը չի կարող որևէ պատգամավորի արգելել՝ հանդես գալ նախաձեռնությամբ։ Բուն օրենսդրական փաթեթի մասին խոսելիս նա նշել է, որ ՀՀ Քրեական օրենսգրոքում նոր օրենքը պատժաչափերի էական խստացում է ենթադրում, եթե խոչընդոտվում է լրատվամիջոցների գործունեությունը։ Օրենքի նախագծում նաև նորամուծություններ են առաջարկվում։
-Օրենքը լա՞վն է, թե՞ վատն է՝ չեմ պատրաստվում ասել։ Իմ կարծիքով՝ այդ օրենքի մեջ դրականը գերակշռում է։
«Վտանգավոր կետեր կա՞ն նախագծում, թե՞ ոչ» հարցին արձագանքելով՝ Էդիկ Բաղդասարյանը պատասխանել է. «Ինքը՝ Դալլաքյանը եթե ներկայացրել է, արդեն վտանգավոր է»։

Эдик Багдасарян: «Опасно уже само то, что представил Даллакян»
11-го ноября в клубе «Айели» председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян и редактор издания «Этк» Эдик Багдасарян дискутировали относительно нового проекта закона о СМИ.
Касаясь предыдущих двух законов о СМИ, Артак Давтян отметил, что оба закона («Закон РА о СМИ» и «Закон РА об информации») были достаточно успешными, и ни в одном из них изменений сделано не было. С инициативой выступил депутат Виктор Даллакян (пакет «О массовой информации» и «О внесении изменений в Уголовный кодекс РА»). Проект закона был обсужден в вышеуказанной комиссии, и было одобрено его внесение в повестку дня. СМИ не участвовали в обсуждениях комиссии, что вызвало удивление Артака Давтяна.
Эдик Багдасарян попытался уточнить у Артака Давтяна, почему вообще меняется закон, в особенности, принимая во внимание тот факт, что  он действительно хороший:
-Я не понимаю, почему господин Даллакян заинтересован в принятии закона. Если Виктор Даллакян очень обеспокоен Арменией, то пускай он занимается исполнением законов. Я не понимаю, почему они хотят поменять закон.
Артак Давтян отметил, что НС не может запретить депутатам выступать с инициативой. Говоря о самом законодательном пакете, он отметил, что в Уголовном кодексе РА новый закон предусматривает существенное ужесточение мер наказания, если создаются препятствия деятельности СМИ. В проекте закона предлагаются также нововведения.
-Говорить о том, хорош закон или плох, я не собираюсь. На мой взгляд, в этом законе положительное перевешивает, - отметил он.
На вопрос о том, имеются в законе опасные пункты или нет, Эдик Багдасарян ответил: «Опасно уже  само то, что представил Даллакян»