ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ամեն ինչ անում է, որպեսզի H1N1 վարակի (խոզի գրիպ) դեմ պատվաստանյութը հնարավորինս շուտ հասնի Հայաստան
-Պատվաստումները կսկսվեն այն ժմանակ, երբ որ պատվաստանյութը կմտնի երկիր։ Հիմա բանակցություններ են գնում այդ պատվաստանյութն արտադրող ընկերությունների և ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի մինչև ԱՀԿ-ի տրամադրելը՝ հնարավորինս շուտ պատվաաստանյութ ներկրվի երկիր,-«7օր»-ի հետ զրույցում, խոսելով H1N1վարակի (խոզի գրիպ) դեմ պատվաստումների մասին, ասել է Հայաստանի առողջապահության նախարարի օգնական ՇուշանՀունանյանը։
Նրա խոսքերով՝ ոչ ոք չի կարող ասել, թե պատվաստանյութը երբ Հայաստան կհասնի, բայց ամեն ինչ արվում է դա հնարավորինս արագացնելու համար։
-Երեկ նախարարի մոտ խորհրդակցություն է եղել պատվաստանյութ ներկրող ընկերությունների ներկայցուցիչների հետ, և նախարարը հորդորել է օժանդակել մեզ։ Նա նաև հանդիպել է ԱՀԿ-ի, ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի, Համաշխարհային բանկի ներկայցուցիչների հետ, որոնք պետք է հստակեցնեն, թե ինչպես են օգնելու այս հարցում,-ասել է Շուշանիկ Հունանյանը։
Իսկ թե ինչ իրավիճակ է Հայաստանում այս պահին՝ կապված H1N1վարակի տարածումը կանխարգելելու հետ՝ նա ասել է, թե հստակ ինֆորմացիա կարող է տալ խորհրդակցությունից հետո, որը տեղի կունենա մեկ ժամվա ընթացքում։
-Պատվաստումները կսկսվեն այն ժմանակ, երբ որ պատվաստանյութը կմտնի երկիր։ Հիմա բանակցություններ են գնում այդ պատվաստանյութն արտադրող ընկերությունների և ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի մինչև ԱՀԿ-ի տրամադրելը՝ հնարավորինս շուտ պատվաաստանյութ ներկրվի երկիր,-«7օր»-ի հետ զրույցում, խոսելով H1N1վարակի (խոզի գրիպ) դեմ պատվաստումների մասին, ասել է Հայաստանի առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունանյանը։

Минздрав РА делает все, чтобы вакцина против вируса H1N1 поступила в Армению как можно скорее
«Вакцинация начнется тогда, когда в стране появится вакцина. Сейчас ведутся переговоры с производителями и их представительствами, чтобы до предоставления ВОЗ, как можно скорее вакцина была доставлена в страну», - в беседе с «7or» говоря о вакцинации против вируса H1N1 (свиной грипп), сказала помощник министра здравоохранения РА Шушан Унанян.
По ее словам, никто не может сказать, когда именно вакцина появится в Армении, но делается все для того, чтобы это произошло как можно быстрее.
«Вчера у министра было совещание с представителями компаний, импортирующих вакцину, и министр призвал оказать нам содействие. Он также встретился с представителями ВОЗ, ЮНИСЕФ, Всемирного банка, которые должны прояснить, какую помощь они могут оказать в этом вопросе», - сказала Шушан Унанян.
А относительно того, какая ситуация в Армении на данный момент в связи с предотвращением распространения вируса H1N1, она сказала, что может предоставить точную информацию после совещания, которое состоится в течение одного часа.