Հարցազրույց Հայաստանի նորացված կոմունիստական կուսակցության նախագահ Յուրի Մանուկյանի հետ.
-Հայաստանի նորացված կոմունիստական կուսակցությունն ինչպե՞ս է վերաբերվում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված արձանագրություններին։ Այնտեղ սպառնալիքներ կամ վտանգներ չե՞ք տեսնում։
-Ի տարբերություն շատ քաղաքական ուժերի՝ մեր կուսակցությունն արդեն քննարկել է խնդիրն իր համակիրների, անդամների հետ, և եկել այն եզրակացության, որ դա այսօր պետք է արվի։ Դրական ենք վերաբերվում, չնայած զգուշավորության խնդիրը կա։ Ասել ենք, որ միշտ պետք է սպասել այն կողմի ձեռնարկած քայլերին՝ համահունչ պատասխան տալու իմաստով։ Առաջ անցնել չի կարելի։ Չեմ կարծում, որ եթե այսօր թուրքական կողմը ստորագրում է համագործակցության արձանագրություն, հաջորդ օրը կարող է ուժեր մոբիլիզացնել հայկական սահմանում և անվտանգության խնդիրներ առաջացնել։ Դա իմ մտածելակերպից դուրս է։ Ընդհակառակը՝ մենք մտածում ենք, որ դա քայլ է տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման համար։ Այսօր շատ են խոսում Ցեղասպանության, Արցախի խնդրի և Կարսի պայմանագրի խնդիրների մասին։ Այս երեքի վերաբերյալ էլ մենք ունենք մեր մոտեցումները։ Նախ՝ եթե սահմանը երկու երկրների միջև գոյություն ունի, չի ճանաչվում պետություններից մեկի կամ մյուսի կողմից. դա ոչ մի նշանակություն չունի։ Որովհետև կան միջազգային օրենքներ, միջազգային պայմանագրային հարաբերություններ, որտեղ նրանք ճանաչում են այդ սահմանները։ Կարսի պայմանագրի կամ գոյություն ունեցող սահմանն առաջ տանելու առումով մենք պետք է նստենք բանակցային սեղանի շուրջ։ Սա նշանակում է, որ այս առումով հանդիպումը կամ նրանց հետ բանակցային գործընթացի սկսումը ճիշտ է։
Ինչ վերաբերում է Արցախին, իհարկե, արձանագրություններում Արցախի մասին ակնարկ կա, սակայն դա երբեք չի ենթադրում, որ Թուրքիան կարող է ոտնձգություն կատարել ազատագրված հայկական տարածքների նկատմամբ և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման կապակցությամբ։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ որևէ մեկը կասկածի, թե մենք պատրաստ ենք մի թիզ հող զիջել։ Զիջումն այստեղ հավասարազոր է կործանման։
Ցեղասպանության վերաբերյալ կարող են ասել, որ այն էներգիան, որ թափում են մեր քաղաքական ուժերը՝ ընդդիմանալով այս բանակցային գործընթացին, ավելի լավ է՝ այդ ուժերը մոբիլիզացնեին, որպեսզի այս ընթացքում գոնե մեկ ուրիշ պետություն ընդուներ նոր որոշում, որը կլիներ փաստ, որ մենք չենք հրաժարվել։ Մենք ողջունում ենք այն ժողովուրդներին ու պետություններին, որոնք այս ծանր ժամանակներում նույնիսկ դեռևս ճշմարտության կողմնակից են։ Պետք է ազգովին նայենք, որ այսօր պետք է ակտիվացնել Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։ Իսկ մեր դեսպանատները, շատ ներողություն, Սփյուռքի մեր բարեկամները կարծես թե տրամադրված են խոսել միայն արձանագրությունների մասին, էլ չեն մտածում, որ մի քայլ անեն, որպեսզի հենց այսօր Ցեղասպանությունն ընդունվի որևէ մի երկրի կողմից ևս, որպեսզի տեսնենք Թուրքիայի արձագանքը։ Ճգնաժամային այս իրավիճակում զգացմունքով չպետք է առաջնորդվել, այլ միայն բանականությամբ, միայն հեռուն նայելով։ Իսկ հեռուն և բանականությունը հուշում են, որ հարևանները պետք է նորմալ հարաբերություններ ունենան։
-Դուք պնդում եք, թե չեք կարծում, որ Թուրքիան Արցախի հարցում խնդիրներ կառաջացնի։ Այդ դեպքում ինչպե՞ս կգնահատեք Դավութօղլուի և Էրդողանի հայտարարությունները, որոնք հնչեցվում են Արցախի վերաբերյալ։
-Մեր նախագահի տված ապտակն անհամեմատ ծանր էր, քան Դավութօղլուի ասածը։ Ի պատիվ նախագահի՝ ասեմ, որ մինչև օրս ունեցել ենք ևս երկու նախագահ։ Նրանք էլ կարող էին այդ ծանր բեռի տակ մտնել, բայց չմտան։ Այն, ինչ նախագահն արեց, քաղաքական դաշտում կոչվում է քաղաքական կամք, քաղաքական հզորություն։ Նա մտավ այդ ծանրության տակ։ Ժողովուրդն այսօր պետք է համախմբվի նախագահի շուրջ, և աշխարհը տեսնի, որ մենք համախմբված ենք, ոչ թե քննարկենք լեգիտիմության կամ ընտրությունների հարցը։
-Պարո՛ն Մանուկյան, Դուք կողմ եք արտահայտվում հայ-թուրքական արձանագրություններին, իսկ ՀԿԿ-ն՝ ի դեմս Ռուբեն Թովմասյանի՝ դեմ։ Սա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանում կոմունիստները միանշանակ կարծիք չունեն։ Ի դեպ, պարոն Թովմասյանը վերջերս մասնակցում էր Մոսկվայում կայացած կոմունիստների հանդիպմանը։
-Ես Խորհրդային Մոսկվան չեմ ընդունում։ Այդ առումով Մոսկվայում կոմունիստների ժողովը բոլորովին էլ ինձ համար չափորոշիչ չի կարող լինել։ Եթե կոմունիստ կամ որևիցե կուսակցության հարող անձնավորություն ես, բայց քո ազգի, պետության խնդիրներին վերաբերվում ես որպես ոչ քո ազգի, արդեն այդ երկրի քաղաքացի կոչվելու իրավունք չունես։ Իսկ այնտեղ ով ինչ է բարբաջում, իմ գործը չէ։ Ես չեմ ընդունում աշխարհի ամենառադիկալ կուսակցական մոտեցումը, եթե այն չի բխում իմ ժողովրդի, իմ երկրի շահերից։
Յուրի Մանուկյան.

Интервью c председателем Обновленной коммунистической партии Армении Юрием Манукяном
-Как Обновленная коммунистическая партия Армении относится к подписанным между Арменией и Турцией протоколам? Не видите ли Вы там опасностей или угроз?
-В отличие от многих политических сил, наша партия уже обсудила эту проблему со своими сторонниками и членами партии, и она пришла к тому выводу, что это сегодня должно быть сделано. Мы относимся положительно, несмотря на то, что есть вопрос осторожности. Сказали, чтобы дать созвучный ответ, всегда необходимо ждать предпринимаемых другой стороной шагов. Нельзя забегать вперед. Не думаю, что, если сегодня турецкая сторона подпишет протокол о сотрудничестве, она может на следующий день мобилизовать силы на армянской границе и вызвать угрозы безопасности. Это за рамками моего мышления. Наоборот, мы думаем, что это шаг по обеспечению безопасности в регионе. Сегодня много говорят о проблемах Геноцида, Арцаха и Карского договора. В отношении этих трех вопросов у нас имеются наши подходы. Прежде, если между двумя странами существует граница, и она не признается одной из них, то это не имеет никакого значения. Потому что существуют международные законы, международные договорные отношения, в которых они признают эти границы. В плане продвижения Карского договора или существующей границы мы должны сесть за стол переговоров. Это означает, что в этом плане встреча или начало с ними переговорного процесса правильно.
Что касается Арцаха, то, конечно, в протоколах намек на Арцах есть, однако это никогда не предполагает, что Турция может посягнуть на освобожденные армянские территории и на самоопределение народа Арцаха. Мы не должны позволить, чтобы кто-то считал, что мы готовы сдать даже пядь земли. Уступка здесь равносильна гибели.
Относительно Геноцида могу сказать, что та энергия, которую тратят наши политические силы, противясь этому переговорному процессу, было бы лучше, если бы были мобилизованы на принятие каким-то другим государством нового решения, которое было бы фактом, доказывающим, что мы не отказались. Мы приветствуем те народы и государства, которые в эти трудные времена все еще являются сторонниками истины. Мы в общенациональном плане должны посмотреть на то, что необходимо активизировать процесс признания Геноцида. А наши посольства, извиняюсь, наши родные из Диаспоры, кажется, настроены говорить только о протоколах, даже не думают о том, чтобы сделать еще один шаг к тому, чтобы именно сегодня Геноцид был принят еще одной страной, чтобы увидеть реакцию Турции на это. В этой кризисной обстановке нельзя руководствоваться чувствами. Необходимо руководствоваться только разумом, смотря только вперед. А разум подсказывает, что соседи должны иметь нормальные отношения.
-Вы утверждаете, что Турция не приведет к возникновению проблем в вопросе Арцаха? В таком случае, как Вы оцените заявления Давудоглу и Эрдогана, которые озвучиваются в отношении Арцаха?
-Нанесенная нашим президентом пощечина была несравнимо сильнее, чем сказанное Давудоглу. К чести нашего президента скажу, что до сего дня мы имели еще два президента, которые также могли взвалить на себя это тяжелое бремя, но не сделали этого. То, что сделал президент, на политическом поле называется политической волей, политической мощью. Он взвалил на себя этот груз. Народ сегодня должен сплотиться вокруг президента, а не то, чтобы обсуждать вопрос легитимности или выборов, и мир должен увидеть, что мы сплочены.
-Господин Манукян, Вы высказываетесь за армяно-турецкие протоколы, а КПА в лице Рубена Товмасяна - против. Это означает, что в Армении коммунисты не имеют однозначного мнения? Кстати, господин Товмасян недавно участвовал на состоявшейся в Москве встрече коммунистов.
-Я не принимаю Советскую Москву. В этом плане собрание коммунистов в Москве для меня не может быть критерием. Если ты являешься единомышленником коммунистов или какой-то другой партии, а к проблемам своей нации относишься как к чужим, то ты уже не имеешь права называться гражданином страны. А кто что там бредит, не мое дело. Я не приемлю подход самой радикальной партии в мире, если он не продиктован интересами моего народа, моей нации.
Юрий Манукян