Թուրքիայում միջուկային զե՞նք կա
Ինչպես տեղեկացնում են արտասահմանյան ԶԼՄ-ները, «WikiLeaks»-ի հրապարակումներից մեկի համաձայն՝ Թուրքիայում, Բելգիայում և Հոլանդիայում ամերիկյան միջուկային զենք կա:
«WikiLeaks»-ի հրապարակած փաստաթղթերից մեկում, որը թվագրվում է 2009թ. նոյեմբերի 12-ին, նշվում է, որ Բեռլինում ԱՄՆ դեսպանատանը հանդիպում են ունեցել Գերմանիայի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Քրիստոֆ Հյուսգենը, Բեռլինում ԱՄՆ դեսպան Ֆիլիպ Մյորֆին, փոխպետքարտուղար Ֆիլիպ Գորդոնը: Հանդիպման ընթացքում գերմանական կողմն ամերիկացի դիվանագետներին հաղորդել է իրենց երկրի տարածքից ԱՄՆ-ին պատկանող միջուկային մարտագլխիկների դուրսբերման մտադրության մասին, իսկ Գորդոնն էլ իր հերթին նշել է.
-Գերմանիայի հետ մեկտեղ Բելգիայից և Հոլանդիայից միջուկային մարտագլխիկների դուրսբերման դեպքում Թուրքիայում առկա մարտագլխիկները պահելը շատ բարդ կլինի:
ՆԱՏՕ-ն արձագանքել է այս փաստաթղթի հրապարակմանը։ ՆԱՏՕ-ի մամլո խոսնակ Յոհանա Լունջեսկուն այս հրապարակումը որակել է «անօրինական» և «վտանգավոր»:
Նշենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի զինված ուժերի նախկին սպաներ քանիցս հայտարարել էին այն մասին, որ Պոլսում ամերիկյան միջուկային մարտագլխիկներ են պահվում: Այնուամենայնիվ, ինչպես տեղեկացնում է «1news.az»-ը, Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը այդ տեղեկությունները հերքող հաղորդագրություն է տարածել:

В Турции есть ядерное оружие?
Как передают зарубежные источники, согласно одной из публикаций WikiLeaks, в Турции, Бельгии и Нидерландах есть американское ядерное оружие.
В одном из документов от 12  ноября 2009 года отмечено, что в американском посольстве в Германии состоялась встреча немецкого советника по национальной безопасности Кристофа Хойсгена с американским послом в Берлине Филиппом Мерфи и заместителем госсекретаря США Филиппом Гордоном. В ходе встречи немецкая сторона сообщила американским дипломатам о намерении вывезти принадлежащие США ядерные боеголовки из Германии, а Гордон, в свою очередь сказал:
«В случае вывода ядерного оружия из Германии, Бельгии и Нидерландов, будет очень сложно хранить имеющиеся в Турции боеголовки».
Североатлантический альянс откликнулся на публикацию этого документа. Пресс-секретарь НАТО Оана Лунджеску назвала эту публикацию «незаконной» и «опасной».
Отметим, что раннее бывшие офицеры ВС Турции многократно заявляли о том, что в Стамбуле есть американское ядерные боеголовки. Тем не менее, как сообщают азербайджанские СМИ, Минобороны Турции распространило сообщение с опровержением этой информации.