Ն. Զոհրաբյանն ընդունել է Միջազգային Եվրոպական Շարժման գլխավոր քարտուղարին
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Միջազգային Եվրոպական Շարժման գլխավոր քարտուղար Դիոգա Պինտոյին:
Ն. Զոհրաբյանը միասնական Եվրոպա կառուցելու գործում բարձր է գնահատել դեռևս 1948 թ. ստեղծված Միջազգային Եվրոպական Շարժման ներդրումը: Նրա համոզմամբ՝ այն հանգամանքը, որ Արևելյան գործընկերության 6 երկրներից  Հայաստանը առաջինն է մաս դարձել Միջազգային Եվրոպական Շարժման, ապացուցում է, որ եվրոպական արժեքները հայկական արժեհամակարգի կարևոր մասն են կազմում: Արևելյան գործընկերության ձևաչափում Ն. Զոհրաբյանը կարևորել է քաղաքացիական ֆորումի ստեղծումը, քանզի պետական դիվանագիտությանը զուգահեռ՝ բազում խնդիրներ հնարավոր կլինի լուծել հասարակությունների միջև երկխոսության ճանապարհով: Հանձնաժողովի նախագահը փաստել է, որ Հայաստանը Արևելյան գործընկերության ձևաչափում գործընկերների հետ պատրաստ է բազմակողմ հարաբերությունների, ինչը հետևողականորեն  խոչընդոտվում է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման պատճառով: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը փաստել է, որ ԼՂՀ անկախությունն ու միջազգային ճանաչումը այլընտրանք չունի: Ըստ նրա՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը առանձին գործընթաց է, որը որևէ աղերս չունի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի հետ:
Միջազգային Եվրոպական Շարժման գլխավոր քարտուղարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը տարածաշրջանում ՀՀ Եվրոպական Շարժում ունեցող միակ երկիրն է: Նա համոզված է, որ Արևելյան գործընկերությունը հնարավորություն կընձեռի ԵՄ-ին ինտեգրումն առավել դյուրացնելու:

Н. Зограбян приняла главного секретаря Международного европейского движения
9-го ноября председатель постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян приняла главного секретаря Международного европейского движения Диего Пинто.
Н. Зограбян высоко оценила вклад созданного еще в 1948г. Международного европейского движения в дело строительства объединенной Европы. По ее убеждению, то обстоятельство, что из шести стран Восточного партнерства Армения первой вошла в состав Международного европейского движения, доказывает, что европейские ценности составляют важную часть армянской системы ценностей. Касаясь проблемы Нагорного Карабаха, Н. Зограбян констатировала, что независимость НКР и международное признание не имеют альтернативы. По ее мнению, нормализация отношений между Арменией и Турцией является отдельным процессом, который не имеет никакой cвязи  с процессом урегулирования Нагорно-карабахской проблемы.
Главный секретарь Международного европейского движения отметил важность того обстоятельства, что Армения единственная страна в регионе, присоединившаяся к Европейскому движению. Он уверен, что Восточное партнерство предоставит возможность облегчить интеграцию в ЕС.