Գրիգոլ Տաբատաձե. «Մենք ցանկանում ենք, որ այդ բանակցություններն ավարտվեն անցակետի բացումով»
«Коммерсант» պարբերականը տեղեկացրել էր, որ Մոսկվան և Թբիլիսին փակ ռեժիմով վարում են տեխնիկական բանակցություններ, և նախորդ շաբաթ Երևանում «Վերին Լարս» անցակետի բացման շուրջ անց են կացվել փակ բանակցություններ։ Հղում կատարելով ՌԴ ԱԳՆ-ին՝ պարբերականը նաև տեղեկացրել է, որ անցակետի աշխատանքների վերականգման գրեթե բոլոր հարցերը համաձայնեցված են։ Այս հարցի հետ կապված պարզաբանումներ ստանալու համար «7օր»-ը կապ է հաստատել Հայաստանում Վրաստանի նորանշանակ դեսպան Գրիգոլ Տաբատաձեի հետ։
Նա նշել է, որ եռակողմ բանակցություններ չեն եղել։
-Մենք  մի քանի անգամ նշել ենք, որ պատրաստ ենք բացել «Վերին Լարս» անցակետը, որպեսզի օգնենք մեր  բարեկամներին, առաջին հերթին՝ Հայաստանին։ Բանակցությունները վրացական կողմը վարում է Հայաստանի հետ, իսկ Հայաստանն իր հերթին ռուսական կողմի հետ, այսինքն՝ ուղիղ բանակցություններ մենք չենք տանելու։
Այն հարցին, թե ինչպե՞ս կավարտվեն այս բանակցությունները, նա պատասխանել է, որ իրենք ցանկանում են, որ այդ  բանակցություններն ավարտվեն  անցակետի բացումով։

Григол Табадзе: «Мы хотим, чтобы эти переговоры завершились открытием пропускного пункта»
Издание «Коммерсант» сообщило, что Москва и Тбилиси в закрытом режиме ведут технические переговоры,  а на прошлой неделе в Ереване вокруг открытия пропускного пункта «Верхний Ларс»  велись закрытые переговоры. Ссылаясь на МИД РФ, издание также проинформировало, что почти все вопросы, связанные с восстановлением работы КПП согласованы.  Чтобы получить разъяснения по этому вопросу «7or» связался с новоназначенным послом Грузии в Армении Григолом Татабадзе.
Он отметил, что трехсторонних переговоров не было.
«Мы несколько раз отмечали, что готовы открыть пропускной пункт «Верхний Ларс», чтобы помочь нашим друзьям, в первую очередь Армении. Переговоры грузинская сторона ведет с Арменией, а Армения в свою очередь - с российской стороной, то есть прямых переговоров мы не будем вести», - отметил дипломат.
На вопрос как завершатся эти переговоры , он ответил, что грузинская сторона желает, чтобы эти переговоры завершились открытием пункта.