Դավիթ Հակոբյան. «Եթե Նիկոլին ՀՀՇ–ն է առաջադրել, ես ինքս եմ առաջադրվել»
-ՀՀՇ-ն ուզում է ինքնուրույն գերիշխանություն, ես ասում եմ, որ ամեն մի որոշում պետք է կայացվի 18 կուսակցությունների բարձրագույն մարմինների որոշմամբ, և եթե ՀԱԿ-ը չի ուզում ընդունել, որ ես իրենց անդամն եմ, ես ասում եմ՝ ցո՛ւյց տվեք 17 կուսակցությունների բարձրագույն մարմինների որոշումը ՀԱԿ-ից ինձ վտարելու մասին,- «Արցախ» ակումբում լրագրողներին ասել է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը և հավելել,-այդ կազմակերպությունն ընդդիմադիր կառույց է։ Այսօր գերիշխանությունը ՀՀՇ-ն է զավթել, սակայն վաղն այդ կուսակցությունների միությունը լիարժեք ընդդիմություն կարող է դառնալ, և այնտեղից ես դուրս գալու նպատակ չեմ տեսնում։ Ինչ վերաբերում է արտահերթ կամ հերթական նախագահական ընտրություններին, մենք հանդես կգանք ինքնուրույն թեկնածուով։ Եթե Նիկոլին ՀՀՇ-ն է առաջադրել, ես ինքս եմ առաջադրվել։ Դրանք միջազգային դեմոկրատիայի ատրիբուտներ են, որովհետև Հիլարի Քլինթոնն ու Օբաման էլ նույն դեմոկրատական կուսակցությունից առաջադրվեցին։
Նա նաև նշել է, որ «Հայ ազգային կոնգրեսը» 18 կուսակցությունների համատեղ ինքնակամ միավորում է,  իրենց կանոնադրության մեջ ՀՀՇ-ին գերիշխանություն տրված չէ, և «чисто «ՀՀՇ-евский» реванш обречен»։
-Նրանք ուզում են, որ ես իրենց չքննադատեմ, եթե յուրային եմ։ Քննադատական մշակույթը կողքից պետք է անցնի, միայն իշխանություններին պետք է քննադատել։ Իմ քննադատական մշակույթն այնքան վիրտուոզ է, որ նպատակ է հետապնդում ոչ թե անարգանքի սյունին գամել նախագահին կամ ընդդիմության առաջնորդներին, այլ նրանց ուսուցանելու, սխալներն ուղղելու,- ընդգծել է Դավիթ Հակոբյանը։

Давид Акопян: «Если Никола выдвинуло АОД, то я выдвинулся сам»
«АОД хочет самостоятельную сверхвласть, а я говорю, что все решения должны приниматься высшими органами 18 партий, и если АНК не хочет их принимать, что я являюсь их членом, то я говорю, что покажите мне решение высших органов 17 партий о моем выдворении из АНК», - в клубе «Арцах» журналистам сказал председатель Марксистской партии Армении Давид Акопян, добавив, что «эта организация является оппозиционной структурой». По его словам, «сегодня сверхвласть узурпировало АОД, однако завтра этот союз (АНК - ред.) партий может стать полноценной оппозицией, и я считаю нецелесообразным выходить оттуда, а что касается внеочередных или очередных президентских выборов, то мы выступим на них со своим кандидатом».   «Если Никола выдвинуло АОД, то я выдвинулся сам. Они являются международными атрибутами демократии, потому что и Хилари Клинтон с Обамой были выдвинуты из той же Демократической партии», - заявил Акопян.
Он также отметил, что АНК является совместным добровольным объединением 18-и партий, и в их уставе сверхвласти АОД предоставлено не было, и «чисто «АОД-овский» реванш обречен».
«Они хотят, чтобы я их не критиковал, если я из своих. Культура критики должна пройти мимо, необходимо критиковать только власти. Моя культура критики настолько виртуозна, что преследует своей целью не привязывание президента или лидеров оппозиции  к позорному столбу, а их обучение, исправление их ошибок, - подчеркнул Давид Акопян.