ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մտադիր են Աթենքում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը
Այսօր  ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է տարածաշրջանային այցելության շրջանակներում Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա) և Յուրի Մերզլյակովը (Ռուսաստան)։ Նոյեմբերի 5-ին համանախագահները Բաքվում բանակցություններ են վարել Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց հետ։ Նրանք նախ հանդիպել են արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։ «ԱՊԱ» գործակալության փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը նշել է, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը։ Միջնորդները շարունակում են կողմերի դիրքորոշումները մոտեցնելու ջանքերը։ Նրանք մտադիր են դեկտեմբերի սկզբին Աթենքում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը։ Այնուհանդերձ, ադրբեջանական կողմը մեծ հույսեր չի կապում հակամարտության կարգավորման միջնորդների աշխատանքների հետ։ Մասնավորապես «zerkalo.az»–ը գրում է, որ ԼՂ հիմնահարցի լուծման գործընթացում ևս մեկ տարի անցավ ապարդյուն։ Որպես հիմնավորում թերթը մեջ է բերել ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ասել էր, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվում է միայն ԼՂ-ի կարգավիճակի հարցը, որը Հայաստանի համար առաջնային է։

Сопредседатели МГ ОБСЕ намерены организовать в Афинах очередную встречу президентов Армении и Азербайджана
Сегодня министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян принял прибывших в Ереван в рамках регионального визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ Юрия Мерзлякова (Россия), Бернара Фасье (Франция), Роберта Брадтке (США). 5-го ноября сопредседатели провели переговоры с официальными лицами Азербайджана в Баку. Сначала они встретились с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. По сообщению агентства «АПА», пресс-секретарь МИД Азербайджана отметил, что во время встречи обсуждался вопрос Нагорно-карабахского конфликта. Посредники продолжают усилия по сближению позиций сторон. Они намерены организовать очередную встречу президентов Армении и Азербайджана в Афинах в начале декабря. Тем не менее, азербайджанская сторона не связывает больших надежд с работой посредников по урегулированию конфликта. В частности «zerkalo.az» пишет, что в процессе решения Карабахской проблемы еще один год прошел безрезультатно. В качестве обоснования газета процитировала заявление главы МИД РА Эдварда Налбандяна, о том, что в процессе переговоров обсуждается лишь вопрос статуса Нагорного Карабаха, который является для Армении приоритетным.