Հոկտեմբերի 22-ին Ազգային Ժողովում տեղի ունեցած □Հեռուստառադիո-հեռարձակման թվայնացման գործընթացը եւ դրա ներդրման հետեւանքները Հայաստանում□ թեմայով լսումները կրկին ապացուցեցին, որ Հայաստանում պետական մակարդակով ջանքեր են գործադրվում ոտնահարելու ազատ խոսքը:
«Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքում 2008 թ. սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԺ-ում օրենքով կատարված փոփոխություններով՝ Հայաստանում արգելվեցին հեռարձակման արտոնագրման մրցույթները մինչեւ 2010թ. հուլիսի 20-ը: Այդ նախաձեռնությունը ՀՀ Կառավարությունը հիմնավորել էր Հայաստանում հեռարձակման թվայնացման գործընթացի ներդրումով: Այդ օրենսդրական փոփոխությունից հետո՝ Հայաստանում մի շարք հեռուստաընկերություններ եւ ռադիոընկերություններ, որոնց արտոնագրի գործողության ժամկետն արդեն լրանում էր՝ առանց մրցույթի, միայն Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի կողմից արտոնագրի ժամկետի երկարաձգմամբ՝ շարունակեցին հեռարձակումն այն պայմաններում, երբ «Ա1+» հեռուստաընկերությունը եթերազրկվեց արտոնագրի կորստից ժամեր անց:
Ի հեճուկս հասարակության եւ միջազգային կազմակերպությունների քննադատությանը, նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2008 թվականի վճռի, որով հաստատվեց, որ խախտվել է «Ա1+» տեղեկատվություն տարածելու իրավունքը, ինչպես նաեւ այն, որ յոթ կապուղիներով մրցույթների արդյունքները ապօրինի էին՝ կառավարությունը չձեռնարկեց միջոցներ վերացնելու իրավունքի այս հաստատված խախտման հետեւանքները՝ տրամադրելու «Ա1+-ին» կապուղի, ապահովելու ազատ կապուղիներում մրցույթի անցկացումը, կամ առնվազն չնախաձեռնեց հաճախականությունների տիրույթի աուդիտ միջազգային մասնագետների կողմից: 2008 թվականի սեպտեմբերին այդ օրենքի ընդունումից շուրջ 14 ամսվա ընթացքում չի ընդունվել նաեւ հեռարձակման թվայնացման հայեցակարգը:
Խորհրդարանական լսումները բացահայտեցին, որ Երեւանում կան չօգտագործված, չհատկացված կապուղիներ, ինչը տարիներ շարունակ թաքցվում էր ՀՀ կառավարության կողմից: Կառավարության ներկայացուցչներն էլ, փաստորեն, չհերքեցին ՀՀ ԱԺ լրումներին ԵԽ փորձագետի կողմից հայտնած այդ տեղեկությունը:
Համարելով «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքում անցած տարվա սեպտեմբերին արված փոփոխությունները միջոց, որով ըստ էության արգելվեց իշխանությունների վերահսկողությունից դուրս գտնվող հեռուստաընկերության հնարավորությունը՝ մրցույթի մասնակցելու միջոցով եթեր վերադառնալու, Հայ Ազգային Կոնգրեսը դատապարտում է իշխանությունների շարունակական գործունեությունը' ազատ խոսքի, ազատ մամուլի ճնշման ուղղությամբ: Այն պայմաններում, երբ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 5 հեռուստակապուղի առանց մրցույթի, եւ ոտնահարելով միջազգային հարաբերություններում ընդունված փոխադարձության սկզբունքը, տրվել է օտարերկրյա հեռուստաընկերություններին՝ տեղական ընկերությունները տարիներ շարունակ զրկված են մրցույթի մասնակցելու, հեռուստա եւ ռադիոեթերով տեղեկություն տարածելու հնարավորությունից:
ՀԱԿ-ը պահանջում է, որ վերականգնվի հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ոլորտում մրցակցությունն ու մամուլի ազատությունը' շուկայական հարաբերությունների եւ խոսքի ազատության սկզբունքների համաձայն, ինչպես երաշխավորվում է Հայաստանի միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններով: Որպես առաջին քայլ անհրաժեշտ է շտապ անցկացնել հեռուստա եւ ռադիո հաճախականությունների տիրույթի միջազգային աուդիտ, որի արդյունքներով ազատ կամ արտոնագրի ժամկետը լրացած հաճախականություններում անցկացնել մրցույթներ:

Состоявшиеся 22 октября в Национальном собрании слушания на тему «Процесс оцифровки телерадиовещания и последствия его внедрения в Армении» вновь доказали, что в Армении на государственном уровне прилагаются усилия для попрания свободы слова.
Согласно закону о внесении изменений в закон РА «О телевидении и радио» от 10 сентября 2008г., в Армении до 20 июля 2010г. запрещены конкурсы с целью получения лицензии на вещание. Эту инициативу правительство РА мотивировало процессом внедрения в Армении цифрового вещания. После этого законодательного изменения ряд телекомпаний и радиокомпаний в Армении, у которых срок действия лицензии уже истекал, без конкурса, лишь на основании продления срока лицензии Национальной комиссией по телевидению и радио, продолжили вещание, в то время как телекомпания «А1+» лишилась эфира через несколько часов после потери лицензии.
Несмотря на критику со стороны общественности и международных организаций, а также решение Европейского суда по правам человека от 2008г., по которому установлено, что право «А1+» на распространение информации было нарушено, а также несмотря на то, что результаты конкурса по 7 каналам связи были незаконными, правительство не предприняло меры для устранения последствий этого установленного факта нарушения права путем предоставления «А1+» канала связи, обеспечения проведения конкурса по свободным каналам связи и не инициировало хотя бы аудит сферы частот со стороны международных экспертов. В течение почти 14 месяцев после принятия этого закона в сентябре 2008г. не была принята также концепция оцифровки вещания.
Парламентские слушания выявили, что в Ереване есть неиспользованные каналы связи, о чем на протяжении лет правительство РА скрывало. А представители правительства, фактически, не опровергли эту информацию, сообщенную на парламентских слушаниях экспертом СЕ.
Считая внесенные в сентябре прошлого года изменения в закон «О телевидении и радио» средством, с помощью которого, по сути, была пресечена возможность неподконтрольной властям компании вернуться в эфир путем участия в конкурсе, Армянский Национальный Конгресс осуждает продолжающуюся политику властей по оказанию давления на свободу слова, свободу прессы. В то время как решением правительства РА 5 телеканалов без конкурса, в нарушение принятого в международных отношениях принципа обоюдности, отданы иностранным телекомпаниям, местные компании на протяжении лет лишены возможности участия в конкурсе, распространения информации в теле- и радиоэфире.
АНК требует восстановления конкуренции в сфере телевидения и радио и свободы слова, согласно принципам рыночных отношений и свободы слова, как это гарантировано международными обязательствами Армении. В качестве первого шага необходимо срочно осуществить международный аудит сферы теле- и радиочастот, на основе результатов которого провести конкурсы по свободным частотам или частотам, где срок действия лицензии истек.