ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը գոհ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից
Նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոբերտ Սիմոնսին (Robert Simmons):
Ողջունելով հյուրին' նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է ՆԱՏՕ-ի հետ ձեւավորված փոխշահավետ համագործակցությունը եւ մտադիր է ամրապնդել այն' հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրագործմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտեց նաեւ, որ Հայաստանը շարունակելու է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի Եվրատլանտյան համագործակցության խորհրդի շրջանակներում, ինչպես նաեւ' խաղաղապահության, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի, տարերային աղետների հետեւանքների վերացման եւ այլ ուղղություններով:
Իր հերթին Ռոբերտ Սիմոնսը, կարեւորելով Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը, ասաց, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպությունը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ գործընկերությունը եւ հույս հայտնեց, որ 2009-2010թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը նույնպես հաջողությամբ կիրականացվի: ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը կարեւորեց Հայաստանի ներդրումը միջազգային խաղաղապահ գործունեության մեջ:
Տարածաշրջանային հարցերի քննարկման ենթատեքստում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը գոհունակություն հայտնեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արձանագրված առաջընթացի կապակցությամբ' ընդգծելով, որ ՆԱՏՕ-ն ողջունում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բնականոն հարաբերությունների հաստատմանն ուղղված քայլերը:

Специальный представитель генсека НАТО доволен процессом нормализации армяно-турецких отношений
5-го ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял специального представителя генерального секретаря НАТО, посла Роберта Симонса.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что Армения придает важность сложившемуся с НАТО взаимовыгодному сотрудничеству и намерена укреплять его, уделяя особое внимание реализации Программы индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP).
Эдвард Налбандян также подчеркнул, что Армения продолжит сотрудничество с НАТО в рамках Совета Евроатлантического сотрудничества, а также в сферах миротворчества, борьбы с международным терроризмом, ликвидации последствий стихийных бедствий и по другим направлениям.
В свою очередь Роберт Симонс, отметив важность развития сотрудничества с Арменией, сказал, что Организация Североатлантического альянса высоко оценивает сотрудничество с Арменией, и выразил надежду, что Программа индивидуального партнерства Армения-НАТО будет успешно реализована и в 2009-2010гг. Представитель НАТО высоко оценил вклад Армении в международную миротворческую деятельность.
В контексте обсуждения региональных вопросов, спецпредставитель генерального секретаря НАТО выразил удовлетворенность в связи с зафиксированным прогрессом в процессе урегулирования армяно-турецких отношений, подчеркнув, что НАТО приветствует шаги Армении и Турции, направленные на нормализацию отношений.