Գագիկ Հարությունյան. «Բանակից խուսափողների թիվը նվազել է մոտ 50%–ով»
-Այս տարվա դրությամբ մենք ունենք 25% խուսափողներ։ Եթե համեմատենք նախորդ տարիների հետ, ապա կարող եմ ասել, որ մոտ 50%-ով նվազել է խուսափողների թիվը։ Դա նախ և առաջ պայմանավորված է նրանով, որ մենք ունենք կայուն բանակ, այսօր ՀՀ-ից դուրս եկողների քանակն է բավական նվազել, և չի կարելի համեմատվել նախորդ տարիների հետ,-խոսելով զինակոչից խուսափելու մասին՝ լրագրողներին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հանրապետական զինկոմիսարիատի զորակոչի բաժնի պետ, գնդապետ Գագիկ Հարությունյանը։
Նա նշել է, որ ծառայությունից խուսափողներից 202-ը ներկայացել են, որոնցից 145-ը ՌԴ-ից է վերադարձել, իսկ 29-ը՝ արտասահմանյան երկրներից։
Այն հարցին, թե արդյոք խնդիրներ կա՞ն զինակոչի հետ կապված՝ բանակն ապահովվելու առումով՝ նա նշել է, որ, բարեբախտաբար, ՀՀ բանակը քանակի խնդիր չունի։
-Անկախ նրանից, թե ծնելիությունը պակասել է, թե ոչ՝ պարտադիր զինվորական զորակոչին զուգահեռ կազմակերպվում է նաև պայմանագրային ծառայութուն, և բավական մեծ քանակությամբ զինապարտներ, որոնք եղել են պարտադիր զինծառայությունում, ընդգրկվում են ՀՀ բանակ։ Այնպես որ անհոգ եղեք. մեր սահմանները պաշտպանված են,-ասել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչի՞ն է միտված դատախազության վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ նրանք, ովքեր խուսափել են ծառայությունից, ինքնակամ ներկայանալու դեպքում պատասխանատվության չեն ենթարկվի, նա պատասխանել է հետևյալ կերպ։
-Դա միտում ունի, որ մեր երիտասարդները, որոնք ՀՀ-ից դուրս են եկել, վերադառնան։ Եթե անգամ գործ է հարուցված, եթե ինքնակամ ներկայանան և ծառայելու ցանկություն հայտնեն, դատական ոչ մի գործողություն տեղի չի ունենա։ Ես կոչ եմ անում երիտասարդներին վերադառնալ, և մենք մինչև անգամ կդիմավորենք նրանց օդանավակայանում, որ համոզվեք, որ դրական ենք տրամադրված,-ասել է Գագիկ Հարությունյանը։

Гагик Арутюнян: «Число уклоняющихся от армии сократилось на 50%»
«В этом году у нас имеется 25% уклонистов. Если сравним с предыдущими годами, то могу сказать, что их число сократилось примерно на 50%. Это, прежде всего, обусловлено тем, что у нас есть стабильная армия, сегодня сократилось число выезжающих из РА, и это нельзя сравнить с прошлыми показателями», - сказал журналистам начальник отдела мобилизации Республиканского военкомата министерства обороны РА, полковник Гагик Арутюнян, говоря об уклонении от военного призыва,.
Он отметил, что 202 уклониста явились в военкоматы, из которых 145 - вернулись из России, а 29 - из других стран.
На вопрос о том, действительно ли имеются проблемы с военным призывом в плане комплектации армии, он отметил, что, к счастью, у армии РА нет проблем с количеством служащих.
«Независимо от того, сократилась рождаемость или нет, параллельно с призывом на обязательную воинскую службу организуется также контрактная служба, и достаточно большое количество военнообязанных, которые проходили обязательную воинскую службу, приходят служить в армии РА. Так что, не беспокойтесь, наши границы защищены», - сказал он.
На вопрос «7or» о том, на что в таком случае было направлено последнее заявлении прокуратуры о том, что те, кто уклонялся от службы, в случае добровольной явки не будут привлекаться к ответственности, он ответил следующим образом.
«Это направлено на то, чтобы молодые люди, которые выехали из РА, вернулись. Если даже возбуждено дело, в случае их добровольной явки и проявления желания служить, никакого судебного действия в их отношении применено не будет. Я призываю молодых людей вернуться, и мы даже встретим их в аэропорту, чтобы убедить, что настроены положительно», - сказал Гагик Арутюнян.