Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնը ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում ունեցած իր ելույթում հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Աքվիլայում և Մուսկոկում ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի կողմից ընդունված սկզբունքների և դրույթների հիման վրա։ Նա նշել է, որ դրանք մեկ ամբողջություն են և անբաժանելի են։
Հիշեցնենք, որ այսօր Աստանայում մեկնարկել է ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու են 38 երկրների ղեկավարներ, 10 վարչապետ, ԱՄՆ պետքարտուղարը, Վատիկանի պետքարտուղարը, Գերմանիայի կանցլերը, Մոնակոյի պետնախարարը:
Ֆրանսիայի վարչապետն անդրադարձել է ԼՂ–ի խնդրին

Премьер-министр Франции коснулся Карабахской проблемы
Премьер-министр Франции Франсуа Фийон в своем выступлении на саммите ОБСЕ заявил, что Карабахский конфликт должен быть разрешен на основе сбалансированного решения, основанного на принципах, которые изложены в заявлениях, сделанных в Аквилле и Мускоке. По словам Фийона, эти принципы должны рассматриваться как неделимый пакет.
Напомним, что свое участие в открывшемся сегодня саммите ОБСЕ в Астане подтвердили 10 глав правительств стран, госсекретарь США, государственный секретарь Ватикана, федеральный канцлер Германии, государственный министр Монако.