Ռոս Ուիլսոն. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի ցանկացած փորձ կվտանգի երկրի ապագան»
«Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի ցանկացած փորձ կհանգեցնի ծայրահեղ դժվարությունների և վտանգի տակ կդնի այդ երկրի ապագան»,- հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռոս Ուիլսոնը։
Նախկին դեսպանը նաև հայտարարել է, որ դա հատկապես կարևոր է Արևմուտքի հետ պաշտոնական հարաբերությունների համատեքստում։ Ըստ նրա՝ ցանկացած ռազմական արշավ լրջորեն կհարվածի Ադրբեջանի տարածաշրջանային շահերին։
«Նկատի ունեմ նաև Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը։ Ընդհանրապես չեմ կարծում, որ ռազմական գործողությունները կարող են հաջողությամբ պսակվել։ Ադրբեջանը շատ բարդ աշխարհագրական դիրք ունի։ Հայերն ավելի բարձր դիրքում են, իսկ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացումը խնդրի լուծում չէ»,-ասել է նա։

Росс Уилсон: «Любая попытка Азербайджана решить Карабахский конфликт военным путем поставит под угрозу будущее страны»
«Любая попытка Азербайджана решить Карабахский конфликт военным путем приведет к крайним трудностям и поставит под угрозу будущее этой страны»,- заявил бывший посол США в Азербайджане Росс Уилсон.
Как отмечают азербайджанские СМИ, экс-посол также заявил, что это особенно актуально в контексте официальных отношений с Западом. По его словам, любой военный поход серьезным образом ударит по региональным интересам Азербайджана.
«Имею в виду также суверенитет Азербайджана. Вообще, не думаю, что военные действия смогут увенчаться успехом. У Азербайджана чрезвычайно сложное географическое положение. Позиции армян находятся выше. Увеличение военного бюджета не является решением проблемы», - сказал Росс Уилсон.