Ճապոնիայի դեսպանը Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին հանձնեց իր հավատարմագրերի պատճենը
Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպան (նստավայրը' Մոսկվա) Մասահարու Կոնոյին (Masaharu Kohno)' հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ' նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Ճապոնիայի հետ բազմաբովանդակ հարաբերությունների զարգացումը' հույս հայտնելով, որ նոր դեսպանն իր նշանակալի ներդրումը կունենա երկու երկրների միջեւ ձեւավորված հարաբերությունների ամրապնդման եւ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության խթանման գործում:
Դեսպան Կոնոն, շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար, ասաց, որ կանի առավելագույնը երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային համագործակցության խթանման եւ համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին:
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց անկախությունից ի վեր Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը Ճապոնիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:

Посол Японии вручил министру иностранных дел РА Эдварду Налбандяну копию своих верительных грамот
2-го ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял посла Японии (резиденция - Москва) в Армении Масахару Коно (Masaharu Kohno). Последний вручил главе МИД РА копию своих верительных грамот.
Поздравив посла в связи с назначением на новую должность, министр Налбандян отметил, что Армения выделяет важность развития многоуровневых отношений с Японией и выразил надежду, что новый посол внесет свой значимый вклад в укрепление сформировавшихся между двумя странами отношений и дело стимулирования двустороннего сотрудничества в различных сферах.
Посол Коно, выразив благодарность за добрые пожелания, сказал, что сделает максимально возможное для будущего развития двусторонних отношений.
В ходе встречи стороны коснулись возможности активизации политического диалога, стимулирования торгово-экономического и культурного сотрудничества и реализации совместных инвестиционных программ.
Министр Налбандян выразил благодарность Японии за оказываемую ею со времен независимости Армении помощь в развитии экономики нашей страны.
Собеседники обменялись мнениями относительно армяно-турецких отношений.
По просьбе гостя министр Налбандян представил последние развития в переговорном процессе по арцахской проблеме.