Դիմավորե՛ք՝ նոր կուսակցություն
Փետրվարի 3-ին տեղի է ունեցել նորաստեղծ «Շրջադարձ» կուսակցության նախագահ Սիմոն Ղոնաղչյանի ասուլիսը։ Ներկայացնելով կուսակցությունը՝ նա նշել է, որ կուսակցությունը դեռ գրանցված չէ, սակայն ինքը հուսով է, որ առանց խնդիրների շուտով կգրանցվի։ Կուսակցությունը, նրա խոսքերով, ստեղծվել է հետևյալ գաղափարախոսությունների հիման վրա՝ ազգային, ազատական, ժողովրդավարական։
Ղոնաղչյանը նշել է, որ կուսակցությունն աջ կենտրոնամետ է, ընդդիմադիր է և մասնակցելու է 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին։
-Պոտենցիալ դաշնակից տեսնում եմ ընդդիմադիր դաշտում գործող բոլոր ակտիվ կուսակցություններին և միավորներին։ Կարծում եմ, որոշ ժամանակ հետո այդ դաշտում մենք կունենանք մեր դերակատարությունը, ինչից հետո նաև այն կուսակցություններն ու միավորները, որոնք կլինեն այդ դաշտում կգնահատեն մեզ հետ համագործակցելու իրենց հնարավորությունը,- ասել է Սիմոն Ղոնաղչյանը՝ ընդգծելով, որ ասելով բոլորին, նկատի ունի նաև ՀԱԿ-ին։
Նրա խոսքերով կուսակցությունը բազմամարդ չի լինելու, քանի որ իրենց գլխավոր սկզբունքը զորակցության սկզբունքն է՝ ունենալ շատ համակիրներ ու զորակիցներ՝ անդամների նվազագույն քանակով։ Բազմանդամ կուսակցությունն, ըստ նրա, հսկայական ֆինանսական ռեսուրսներ է պահանջում, դժվար կառավարելի է ու ծախսատար։
Ներկա դրությամբ կուսակցությունն ունի 262 անդամ:
Պատեհապաշտների համար Սիմոն Ղոնաղչյանը կուսակցությունը գրավիչ չի համարում, քանի որ չունի բավական ռեսուրսներ։

Встречайте новую партию!
3 февраля состоялась пресс-конференция председателя новосозданной партии «Шрджадардз» Симона Конакчяна. Представляя партию, он отметил, что, хотя партия еще не зарегистрирована, но он надеется, что вскоре этот вопрос будет решен без лишних проблем. По его словам, партия  была создана на основе следующих трех идеологий: национальной, либеральной и демократической.
Конакчян отметил, что партия является правоцентристской, оппозиционной партией и она примет участие в парламентских выборах 2012 года.
«В качестве потенциального союзника я вижу все активные партии, единицы, действующие в оппозиционном лагере. Думаю, что спустя некоторое время в этом лагере мы сыграем свою роль, после чего имеющиеся в этом лагере партии и единицы оценят нас и возможность своего сотрудничества с нами», - заявил Симон Конакчян, подчеркнув, что под словом «все» он имеет в виду и АНК.
По словам Конакчяна, партия не будет многочисленной, поскольку их главным принципом является принцип поддержки, то есть, иметь много сторонников и единомышленников, сохраняя при этом минимальное количество членов. По его мнению, многочисленность партии требует огромных финансовых ресурсов, затрат,  к тому же, мешает управлению.
На данный момент партия состоит из 262 членов.
Симон Конакчян не считает партию привлекательной для приспособленцев, поскольку у нее нет достаточных ресурсов.