«Wikileaks». Բացահայտումներ հայ–վրացական հարաբերությունների վերաբերյալ
Օգոստոսյան պատերազմի ողջ ընթացքում Հայաստանի ղեկավարությունը փորձել է կապ հաստատել վրացական իշխանությունների հետ, սակայն ապարդյուն: Այս մասին է վկայում Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանության գործերի նախկին ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենիգտոնի' 2008-ի օգոստոսին գրված նամակը, որի տեքստն անցած գիշեր հրապարակվեց «Wikileaks» կայքում։
Ամերիկացի դիվանագետը գրում է, որ մասնավոր զրույցների ընթացքում հայ պաշտոնյաներն ավելի ու ավելի նյարդայնացած էին այն հանգամանքից, որ Վրաստանի ղեկավարները՝ ո՛չ նախագահի, ո՛չ վարչապետի և ո՛չ էլ արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով չէին պատասխանում իրենց հեռախոսազանգերին: Այնինչ, ինչպես մանրամասնում է ամերիկացի դիվանագետը, կողմնակալության մեղադրանքներից խուսափելու համար նախագահ Սարգսյանը ցանկացել է Մեդվեդևին և Սահակաշվիլիին զանգահարել նույն օրը: Մեդվեդևը, ի տարբերություն Սահակաշվիլիի, պատասխանել է Սարգսյանի հեռախոսազանգին, ինչը որոշակի ռուսամետության տպավորություն է ստեղծել:
Սահակաշվիլիի հետ կապ հաստատելու մի շարք փորձերից հետո Սարգսյանն, ի վերջո, նամակի տեսքով է իր աջակցությունը հայտնել վրացական կողմին, սակայն տեղական ընդդիմադիր մամուլն արդեն իսկ քննադատում էր Սարգսյանին Հայաստանի ազգային շահերի գնով Ռուսաստանին քծնելու փորձերի մեջ։
Փենինգտոնը Պետդեպարտամենտին ուղղված իր նամակում գրել է նաև, որ վրացի պաշտոնյաները խուսափել են հայաստանցի իշխանավորների հետ դեմ առ դեմ հանդիպումներից: Մասնավորապես, Օգոստոսի 15-ի առավոտյան Հայաստանի արտգործնախարար Է.Նալբանդյանը Փենինգտոնին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի վարչապետը մեկ շաբաթ է, ինչ չի կարողանում կապ հաստատել Վրաստանի իր պաշտոնակցի հետ: Նալբանդյանը նաև տեղեկացրել է Փենինգտոնին, որ օգոստոսի 15-ի վաղ առավոտյան Թբիլիսի վերադառնալու ճանապարհին գտնվելով Երևանի օդանավակայանում, հրաժարվել է հանդիպել իր հայաստանցի գործընկերոջ հետ, իր մերժումը պատճառաբանելով «անհապաղ Վրաստան վերադառնալու» հրահանգով։
-Հայաստանի կառավարությունը խուսափում է Վրաստանի հասցեին ցանկացած բացասական հրապարակային հայտարարությունից: Եթե նման հայտարարություն այնուհանդերձ հնչեցվի, Ջավախքի հայության արձագանքը կարող է շատ վտանգավոր լինել Վրաստանի համար,- Փենինգտոնին ասել է Նալբանդյանը, հավելելով, որ այդ խաղաղաքրտը չի օգտագործվի, բայց իրականությունը դա է։

Во время Августовской войны власти Грузии избегали армянских коллег - Wikileaks
На протяжении всей Августовской войны руководство Армении пыталось установить контакт с грузинскими властями, однако безрезультатно. Об этом свидетельствует письмо временного поверенного в делах США в Армении Джозефа Пеннингтона, написанное в период российско-грузинской войны в августе 2008 года, текст которого прошлой ночью был опубликован на сайте «Wikileaks». Как передает армянская служба радио «Свобода», Пеннингтон в письме, в частности,пишет:
«Во время частных бесед армянские чиновники выражают все большую обеспокоенность в связи с тем обстоятельством, что руководители Грузии не отвечают на их звонки, будь то на президентском уровне, уровне премьер-министра или министра иностранных дел. Между тем, президент Саргсян хотел позвонить президентам Медведеву и Саакашвили в один день, во избежание обвинений в предвзятости к какой-либо из двух сторон. В отличие от Саакашвили, Медведев ответил на звонок Саргсяна, и создалось впечатление пророссийской позиции. После продолжительных попыток дозвонится до Саакашвили, Саргсян, в конце концов, послал ему письмо, чтобы выразить поддержку грузинской стороне. В этот момент местная оппозиционная пресса уже резко критиковала президента Саргсяна за то, что он позвонил лишь Медведеву, обвиняя его в попытках заискивания перед Россией ценой национальных интересов Армении».
В своем письме, направленном в Госдепартамент США, Пеннингтон также пишет, что грузинские чиновники избегали встреч с армянскими властями лицом к лицу.
В частности, утром 15 августа министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сообщил Пеннингтону, что премьер-министр Армении уже неделю не может установить связь со своим грузинским коллегой. Глава МИД Армении также рассказал американскому дипломату, что глава МИД Грузии Эка Ткешелашвили, на пути в Тбилиси оказавшись рано утром 15 августа в аэропорту Еревана, отказалась встретиться со своим армянским коллегой. Грузинский министр свой отказ обосновала полученным распоряжением «немедленно вернуться в Грузию».
«Правительство Армении избегает любых негативных публичных заявлений в адрес Грузии. В случае подобного заявления, реакция армян Джавахка была бы очень опасной для Грузии», - отметил Налбандян, добавив: «Мы не используем эту карту, просто такова реальность».