ԼՂՀ տարածքային ամբողջականության հերքումը քրեորեն հետապնդելի՞
Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի հերթական՝ հոկտեմբերի 28-ին կայացած  նիստում «ՀՅ Դաշնակցություն-Շարժում-88» խմբակցության ղեկավար Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես նշել է.
«Ինչպես գիտեք՝ աշխարհի մի շարք երկրներում ընդունվել է օրենք, որը դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Ավելին, այդ երկրներից շատերում կա լրացուցիչ օրենք, ըստ որի՝ այն  քաղաքացիները, ովքեր ժխտում են Հայոց ցեղասպանությունը,  ենթարկվում են քրեական պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունել է Սահմանադրություն, որտեղ հստակ ամրագրված են մեր սահմանները և տարածքային  ամբողջականությունը:
Ես խոսքս ուղղում եմ ԼՂՀ իրավապահ մարմիններին և առաջարկում. բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր փոխզիջման կամ այլ տարբերակների ենթատեքստում են խոսում և կասկածի տակ են դնում մեր տարածքային  ամբողջականությունը, պետք է քրեական պատասխանատվություն կրեն, որովհետև սա ոչ թե այլակարծության կամ ժողովրդավարության դրսևորում է, այլ հակասահմանադրական քայլ է, իսկ նման քայլը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության»:

Отрицание территориальной целостности НКР уголовно наказуемо?
На очередном заседании Национального собрания НКР 28-го октября руководитель фракции «АРФ Дашнакцутюн - Движение-88» Армен Саркисян выступил с заявлением, в котором, в частности отмечалось:
«Как вы знаете, в ряде стран мира был принят закон, который осуждает Геноцид армян. Более того, в большинстве этих стран есть дополнительный закон, согласно которому те граждане, которые отрицают Геноцид армян, привлекаются к уголовной ответственности.
Народ НКР на общенародном референдуме принял Конституцию, в которой четко закреплены наши границы, территориальная целостность.
Я обращаю свое слово правоохранительным органам НКР и предлагаю: все те граждане, которые говорят о взаимных уступках или в контексте других вариантов ставят под угрозу нашу территориальную целостность, должны понести уголовную ответственность, потому что это не проявление плюрализма или демократии, а антиконституционный шаг, а подобный шаг должен быть уголовно наказуем».