Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ռոխելիո Պֆիրտերին
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ, Organization for Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) գլխավոր տնօրեն Ռոխելիո Պֆիրտերին (Rogelio Pfirter):
Ողջունելով հյուրին' նախարար Նալբանդյանը դրական գնահատեց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության գործունեությունը եւ պրն. Պֆիրտերի ներդրումը կազմակերպության նպատակների իրականացման գործում: Նախարարն ընդգծեց, որ
ՔԶԱԿ-ի գործունեությունը համահունչ է արդի մարտահրավերներին դիմակայելու միջազգային հանրության ջանքերին, մասնավորապես' զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը կանխելու բնագավառում:
Զրուցակիցները հանգամանորեն քննարկեցին Հայաստան-ՔԶԱԿ համագործակցության հետ կապված հարցեր: Ռոխելիո Պֆիրտերը գոհունակություն հայտնեց ՔԶԱԿ ջանքերին Հայաստանի աջակցության կապակցությամբ' ուղղված Քիմիական զենքի մասին կոնվենցիայի (ՔԶԿ, Chemical Weapons Convention, CWC) համապարփակ կիրառմանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին' կողմերը համոզմունք հայտնեցին, որ բոլոր երկրների միացումը Կոնվենցիային կարեւոր գործոն կհանդիսանա աշխարհում կայունության ու անվտանգության ամրապնդման համար:

Министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с гендиректором Организации по запрету химического оружия Рохелио Пфиртером
29-го октября министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян принял гендиректора Организации по запрету химического оружия (ОЗХО, Organization for Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) Рохелио Пфиртера (Rogelio Pfirter).
Приветствуя гостя, министр Налбандян положительно оценил деятельность Организации по запрету химического оружия и вклад господина Пфиртера в деле реализации целей организации. Министр подчеркнул, что деятельность ОЗХО созвучна с усилиями международной общественности по противодействию актуальным вызовам, в частности, в области предотвращения распространения оружия массового поражения.
Собеседники обстоятельно обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-ОЗХО.  Рохелио Пфиртер выразил удовлетворение в связи с поддержкой Арменией усилий ОЗХО, направленных на всеобъемлющее применение  Конвенции о химическом оружии (Chemical Weapons Convention, CWC).
Обращаясь к региональным проблемам, стороны выразили убежденность, что присоединение всех к Конвенции станет важным фактором в деле укрепления стабильности и безопасности в мире.