Անդրանիկ Թևանյան. «Հայաստանի նախագահը պետք է նստի եռաոտք աթոռի վրա»
-Հայաստանի նախագահն ունի լեգիտիմության եռանիստ համակարգ։ Նա պետք նստած լինի եռաոտք աթոռի վրա,- «Արմատ» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասել է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը՝ բացատրելով, որ ՀՀ նախագահի աթոռի մի ոտքը պետք է լինի Հայաստանն ու Հայաստանում ունեցած իր լեգիտիմությունը, երկրորդ ոտքը Սփյուռքն է, երրորդը՝ Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելը։
-Փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի նախագահը կարող է ընդունված չլինել Հայաստանի կողմից,՝ չլինել լեգիտիմ ընտրված, բայց մնալ աթոռին։ Հայաստանի նախագահը կարող է ընդունված չլինել Սփյուռքի կողմից, բայց էլի մնալ աթոռին։ Իսկ եթե Հայաստանի նախագահը չընդունվի Արցախի կողմից, չի մնա աթոռին, որովհետև Արցախի հարցն անվտանգության այն վերջին կետն է, որն արդեն ճակատագրական է լինում,- նշել է Ա. Թևանյանը։-Հայաստանյան իշխանությունները գալիս և գնում են՝ կապված Արցախի՝այսինքն Հայստանի անվտանգության հարցերի հետ կապված զարգացումներով, և սա է պատճառը, որ ես կարծում եմ՝ Սերժ Սարգսյանը փորձելու է, համենայնդեպս, այդ հենարանը չկորցնել։
«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրենը համոզված է, որ երկու տարբերակ կա։ Եթե Սերժ Սարգսյանն այնքան հեռու գնա իր «նախաձեռնողականությամբ», որ փորձի Արցախի ճակատում էլ նախաձեռնող դառնալ, նաև զինվորականության մասնակցությամբ իշխանափոխություն կլինի, որովհետև դրա այլընտրանքը Հայաստանի կորուստն է։ Իսկ եթե ՀՀ նախագահը Արցախի հարցում չգնա այդ քայլին, ապա արտահերթ ընտրությունները գրեթե բացառվում են։

Андраник Теванян: «Президент страны сидит на стуле с тремя ножками»
«У президента страны имеется трехгранная система легитимности. Он сидит на кресле с тремя ножками», - сказал во время пресс-конференции в клубе «Армат» журналистам директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян, пояснив, что одной ножкой кресла должна быть Армения и его легитимность в Армении, вторая - Диаспора, третья - быть гарантом безопасности Арцаха.
«Опыт показывает, что президент Армении может быть не принят в Армении, но оставаться в своем кресле. Он может быть не принят в Диаспоре, но оставаться в нем. Но если президент Армении не будет принят Арцахом, он на своем кресле не останется, потому что вопрос Арцаха - тот последний пункт, который уже будет судьбоносным, - отметил Теванян. - Власти Армении приходят и уходят в связи с Арцахом, и это причина того, что я думаю, что Серж Саргсян попытается , по всей видимости, не терять эту опору».
Директор исследовательского института «Политэкономия» уверен, что есть два варианта. Если Серж Саргсян пойдет так далеко в своей инициативности, что попытается быть инициативным и на Арцахском фронте, то будет смена власти с участием и военных, потому что альтернативой этому является потеря Армении. А если президент РА в вопросе Арцаха не пойдет на этот шаг, то внеочередные выборы почти исключаются.