Ալեքսանդր Իսկանդարյան. «Ես չեմ կարող միևնույն ժամանակ համաձայն լինել այն բոլոր կարծիքների հետ, որ տպագրված են գրքում, որովհետև դրանք հակասում են միմյանց»
«Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Այվազյանը «Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամին դատի է տվել: Հիմնադրամը հրապարակել է մի ժողովածու, որտեղ զետեղված է եղել թուրք ուսումնասիրողի հոդվածը, որում «ցեղասպանություն» բառը 34 անգամ չակերտների մեջ է գրված եղել, և հերքվել է Ցեղասպանության փաստը։ Գործն արդեն վարույթ է վերցվել դատարանի կողմից։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, որ իրենք ամեն ինչ անելու են այնպես, ինչպես նախատեսված է օրենքով։
-Դատարանը մեզ արդեն ծանուցագիրն ուղարկել է՝ արդյոք ընդունո՞ւմ ենք մեզ առաջադրված մեղադրանքը։ Մենք էլ կպատասխանենք դրան։ Հետո կընթանա դատավարական գործընթացը։ Մենք էլ կպաշտպանվենք։ Իսկ ինչ վերաբերում է բուն մեղադրանքին, ինձ թվում է՝ դա հակասում է իմ պատկերացումներին գիրք տպագրելու գործընթացի վերաբերյալ,-ասել է նա։
Ըստ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի՝ ինքը չէր կարող միաժամանակ համամիտ լինել գրքում տպագրված կարծիքների հետ, որովհետև դրանք հակասում են իրար։ Նա նշել է, որ կոնֆերանսին մասնակցած բոլորի զեկույցները տպագրվել են այդ գրքի մեջ, և եթե բոլորինը չտպագրվեին, իր գործունեությունը կկորցներ իր իմաստը։

Александр Искандарян: «Я не могу быть согласным со всеми теми мнениями, которые напечатаны в книгах, так как они противоречат друг другу»
Руководитель центра стратегических исследований «Арарат» Армен Айвазян подал в суд на фонд «Институт Кавказа». Фонд опубликовал сборник, в котором была размещена статья турецкого исследователя, где слово «геноцид» 34 раза было взято в кавычки, и отрицался Геноцид. Дело судом уже взято в производство. Во время встречи с журналистами директор фонда  «Институт Кавказа» Александр Искандарян сказал, что они все сделают так, как это предусмотрено законом.
«Суд уже послал нам извещение о том, принимаем ли мы выдвинутое в отношении нас обвинение. Мы ответим на него. Затем пройдет судебный процесс. Мы будем защищаться. А что касается самого обвинения, то, мне кажется, что это противоречит моим представлениям о процессе издания книги», - сказал он.
Согласно Александру Искандаряну, он не мог одновременно быть согласным со всеми теми мнениями, которые напечатаны в книге, так как они противоречат друг другу. Он отметил, что доклады всех участников конференции были опубликованы в этой книге, и если бы все не были бы опубликованы, то его деятельность потеряла бы свой смысл.