Աննա Իսրաելյան. «Կարծում եմ՝ 10 տարին բավական երկար ժամանակ է, որ ցանկացած վերք սպիանա»
-ԱԺ-ում հարց ու պատասխանի ժամն էր։ Լևոն Բարխուդարյանը պատասխանում էր հարցին, երբ մուտքի դուռը բացվեց, ու այդ խումբը ներխուժեց դահլիճ։ Նրանք կրակ բացեցին, ու ամբողջ խորհրդարանը՝ ով կար դահլիճում, պառկեց,-«7օր»-ի հետ զրույցում վերհիշելով 10 տարի առաջ տեղի ունեցած դեպքերը պատմել է «Առավոտ» թերթի լրագրող Աննա Իսրայելյանը, ով այդ օրը ներկա էր եղել ԱԺ նիստերի դահլիճում։
Նրա խոսքերով՝ այն մարդիկ, ովքեր այդ օրը դահլիճում են եղել, մինչև վերջ չեն հաղթահարել սթրեսը։
-Ես լրագրողների օրինակով կարող եմ ասել։ Բազմիցս նկատել եմ, որ բարձր շրխկոցից, աղմուկից ուղղակի վեր են թռչում։ Ինձ համար դա ահավոր սթրես էր, ինձ մոտ մարդիկ չէին սպանվել, և այդ վերքը չբուժված, չամոքված է մնում,-ասել է Աննա Իսրայելայնը։
Այն հարցին, թե արդյոք հասրակությունը դո՞ւրս է եկել այդ սթրեսից, նա պատասխանել է, թե 10 տարին բավական երկար ժամանակ է, որպեսզի ցանկացած վերք սպիանա։
-Այդ իմաստով հասրարակության համար Հոկտեմբերի 27-ը գուցե ինչ-որ տեղ արդեն հին վերք է։ Կարծում եմ, այն չսպիացած է մնում զոհերի հարազատների համար և այն մարդկանց համար, ովքեր այդ օրը այս կամ այն կերպ մասնակից կամ ականատես են եղել դրան։ Ցավոք, դա ադպես է,-նշել է նա։
Տասը տարի առաջ այս օրը հինգ զինված անձինք ներխուժեցին ԱԺ նիստերի դահլիճ ու գնդակահարեցին 8 հոգու:

Анна Исраелян: «Думаю, что 10 лет - достаточный срок, чтобы любая рана зажила»
«В НС было время вопросов-ответов. Левон Бархударян отвечал на вопрос, когда входная дверь открылась и эта группа ворвалась в зал. Они открыли огонь и все, кто были в парламенте, легли», - вспоминая в беседе с «7or» о событиях 10-летней давности, рассказала журналист газеты «Аравот» Анна Исраелян, которая в этот день находилась в зале заседаний НС.
По ее словам, те люди, которые в этот день были в зале, до сих пор не побороли тот стресс.
«Я могу сказать на примере журналистов. Я неоднократно замечала, что вскакиваю от сильного хлопка и шума. Для меня это был ужасный стресс, люди рядом со мной не были убиты, но эта рана остается не излеченной, не забытой мною», - сказала Анна Исраелян.
На вопрос о том, вышло ли общество из этого стресса, она ответила, что 10 лет - достаточный срок, чтобы любая рана зажила.
«В этом смысле для общества 27-ое октября в какой-то мере уже старая рана. Думаю, что она остается не зажившей для родственников убитых и тех людей, которые в тот день, так или иначе, были участниками или очевидцами этого. Больно, но это так», - отметила она.
Десять лет назад 5 вооруженных лиц ворвались в зал заседаний НС и расстреляли 8 человек.