Թուրք պատգամավոր. «Հայերը կարող են գնալ մարտավարական քայլերի և ազատել «ադրբեջանական» 5 շրջանները»
Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Օկտա Վուրալը «Day.Az»-ին տված հարցազրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայ-թուրքական արձանագրույթուններում չի՞ մոռացվել թուրքական կողմի այն հայտարարությունները, թե Անկարան ցանկացած բանակցության ժամանակ ղարաբաղյան հարցին առաջնային տեղ է տվել, ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով քննարկումների ժամանակ խոսքը «ադրբեջանական» տարածքների մի մասի վերադարձի մասին է։
-Հայերը կարող են գնալ մարտավարական քայլերի։ Օրինակ, նրանք կարող են ազատել «ադրբեջանական» 5 շրջանները, բայց դա չի նշանակաում, թե կազատեն նաև մյուս տարածքները։ Դրանով նրանք կարող են թոզ փչել Թուրքիայի և միջազգային հանրության աչքերին։ Արձանագրությունների շուրջ քննարկումների ընթացքում Սերժ Սարգսյանը Ղարաբաղում զորավարժություններ է դիտում։ Դա ուժի ցուցադրում է։ Նա ուզում է ասել, որ ոչ մի ուժ նրանց այնտեղից չի կարող դուրս հանել։ Եթե Հայաստանի այս նենգ քայլին ի պատասխան՝ մենք ցանկանում ենք նրանց հետ ընկերանալ, ուրեմն այսպիսի պահին լքում ենք Ադրբեջանին,-ասել է նա։

Турецкий депутат: «Армяне могут пойти на тактический шаг и освободить 5 «азербайджанских» районов»
Депутат парламента Турции Окта Вурал в интервью «Day.az», отвечая на вопрос о том, не будут ли во время обсуждения армяно-турецких протоколов забываться те заявления турецкой стороны, что Анкара всегда держит Карабахский вопрос на повестке дня в любых переговорах, сказал, что в переговорном процессе в рамках Минской группы ОБСЕ обсуждается возвращение части «азербайджанских» территорий.
- Армяне могут пойти на тактические шаги. Например, они могут освободить 5 районов Азербайджана. Но это не значит, что они освободят и другие территории. Этим они могут пустить пыль в глаза Турции и международной общественности. Во время обсуждений вокруг протоколов Серж Саргсян в Карабахе смотрит на военные учения. Это демонстрация силы. Он хочет сказать, что никакая сила не может их вывести оттуда. Если в ответ на подобные наглые действия Армении мы желаем водить с ним дружбу, значит бросаем Азербайджан в такой момент, - сказал он.