Թուրքագետ. «Հայ–թուրքական հարաբերությունների երկրորդ փուլն ավելի բարդ և խնդրահարույց է լինելու»
-Երեկ տեղի ունեցած ֆուտբոլային երկրորդ հանդիպումով, կարող ենք ասել, հայ-թուրքական հարաբերությունները հասան որոշակի հանգրվանի։ Եվ այսօր արդեն ունենք որոշակի արդյունքներ,  որոնք են ստորագրված արձանագրությունները, որոնք և՛ դեմ, և՛ կողմ կարծիքներ են առաջացրել,- հայ-թուրքական հարաբերությունների «առաջին փուլը» գնահատելիս «7օր»-ին ասել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
Նրա կարծիքով՝ սկսվելու է հայ-թուրքական հարաբերությունների «երկրորդ փուլը», որն «ավելի բարդ և խնդրահարույց է լինելու, քանի որ մոտենում ենք կոնկրետիկային».
-Ամենակարևոր խնդիրն այդ երկրորդ փուլում լինելու է արձանագրությունների վավերացման գործընթացը։ Ընդ որում, խնդիրն ավելի շատ թուրքական կողմում է, քանի որ արդեն իսկ ականատեսն ենք լինում թուրք պաշտոնյաների հայտարարություններին, որոնք իրենց մեջ նախապայմանների տարրեր են պարունակում։ Այստեղ արդեն մեր դիվանագիտությունից մաքսիմալ ջանքեր են պահանջվելու՝ ավելի հաստատուն մնալ իրենց որդեգրած դիրքորոշմանը, այն է՝ առանց նախապայմանների հարաբերություններին։ Կարծում եմ, երկրորդ փուլը և ընդհանրապես սրանից հետո եկող գործընթացները մեզանից է՛լ ավելի մեծ ուժերի լարում են պահանջելու, և էլ ավելի մեծ խնդիրներ են առաջանալու։
Այնուամենայնիվ, Ռ.Մելքոնյանը չի ցանկացել դրական կամ բացասական գնահատել հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացը, քանի որ, իր խորին համոզմամբ, «դա ուղղակի գործընթաց է, որն ընթանում է, և երկու կարծիքներն էլ կարող են գոյություն ունենալ».
-Եթե առաջնորդվենք տրամաբանությամբ, որ Հայաստանն ու Թուրքիան հարևաններ են, կարծում եմ՝ այդ երկրների միջև հարաբերությունների նորմալացումը և սահմանների բացումն ընդհանուր առմամբ դրական գործընթաց է։ Սակայն ևս մեկ անգամ պետք է նշեմ, որ այդ գործընթացը չպետք է լինի ի հաշիվ մեր ազգային շահերի, նկրտումների և արժանապատվության։ Եթե կարողանանք այդ երկուսը համատեղել և առաջ գնալ, ապա դրական գործընթաց կարող ենք որակել, սակայն այս փուլում այս հարաբերությունների ներկա ընթացքը ես չեմ ցանկանա որակել ո՛չ դրական, ո՛չ բացասական։ Ես այն կորակեմ նորմալ։

Тюрколог: «Второй этап армяно-турецких отношений будет более сложным и проблематичным»
«После состоявшейся вчера второй футбольной встречи можно сказать, что армяно-турецкие отношения прошли определенный этап. И сегодня мы имеем определенные результаты, которыми являются подписанные протоколы, вызвавшие мнения как за, так и против», - оценивая «первый этап» армяно-турецких отношений, сказал «7or»  тюрколог Рубен Мелконян.
По его мнению, начнется «второй этап» армяно-турецких отношений, который «будет более сложным и проблематичным, так как мы приближаемся к конкретике».
«Самой важной проблемой на втором этапе будет процесс ратификации протоколов. Причем, проблема больше у турецкой стороны, поскольку мы уже являемся свидетелями заявлений турецких чиновников, которые содержат в себе элементы предусловий. Тут уже от нашей дипломатии потребуются максимальные усилия, чтобы остаться более непреклонной в принятой нами на вооружение позиции, а именно - в установлении отношений без предусловий. Считаю, что второй этап и вообще идущие после него процессы потребуют от нас большего напряжения сил и ожидаются  большие проблемы», - заявил он.
Тем не менее, Р. Мелконян не пожелал давать положительную или отрицательную оценку армяно-турецким отношениям, поскольку по его глубокому убеждению, «это просто процесс, который протекает, и оба мнения имеют право на существование».
«Если будем руководствоваться логикой, что Армения и Турция являются соседями, то думаю, что нормализация отношений между этими странами и открытие границ являются в целом положительным процессом. Однако еще раз должен отметить, что этот процесс не должен быть за счет наших национальных интересов, чаяний и достоинства. Если сможем совместить эти два момента и пойти вперед, то можем квалифицировать этот процесс как положительный, однако на этом этапе я не хотел бы квалифицировать нынешний ход этих отношений ни положительно, ни отрицательно. Я охарактеризую его как нормальный», - резюмировал тюрколог.