ԻԱԿ-ն ընդդեմ Հայ ազգային կոնգրեսի
2009թ.-ի հոկտեմբերի 15-ին, ժամը 12:00-ին Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում (հասցե' ք. Երեւան, Թբիլիսյան խճուղի 3/9, 2-րդ հարկ, դահլիճ 5 հասցեում)' դատավոր Ա. Սուքոյանի նախագահությամբ, կկայանա «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հայցադիմումի քննությունն ընդդեմ «Հայ Ազգային Կոնգրես» դաշինքի:
Նշենք, որ ԻԱԿ-ը 2009թ.-ի հունիսի 26-ին հայց էր ներկայացրել դատարան' պահանջելով Հայ Ազգային Կոնգրես դաշինքին պարտավորեցնել հնգօրյա ժամկետում տրամադրել հայցված տեղեկություններ հետեւյալի մասին.
1. Դաշինքի 2008թ.-ի ֆինանսական հաշվետվության պատճեն:
2. Օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից ավել արժողությամբ նվիրատվության աղբյուրների մասին:
ԻԱԿ-ը տեղեկություն ստանալու հարցմամբ Դաշինքի ղեկավար Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից խնդրել էր տրամադրել վերոնշյալ տեղեկությունները դեռեւս 2009թ.-ի ապրիլին, սակայն հարցումը մնացել էր անպատասխան:

Центр свободы информации против Армянского национального конгресса
15 октября в 12.00 часов в суде общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш г.Еревана (адрес: Ереван, Тбилисское шоссе 3/9, 2-й этаж, зал 5) под председательством судьи А.Сукиасяна состоится рассмотрение иска общественной организации «Центр свободы информации» (ЦСИ) против блока «Армянский национальный конгресс».
Отметим, что ЦСИ 26 июня 2009 года представил иск в суд, требуя принудить АНК за пятидневный срок представить сведения о следующем:
1. Копию финансового отчета блока за 2008 год
2. Об источниках даров стоимостью больше стократного размера минимальной зарплаты, установленной законом
По запросу о получении сведений ЦСИ попросил руководителя блока Левона Тер-Петросяна предоставить вышеназванные данные еще в апреле 2009 года, однако запрос остался безответным.