Հավաքական անվտանգության պայամանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պատասխանատվության գոտու մերձակայքում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը կսրվի։ Այսպիսի եզրակացության են եկել նախօրեին կազմակերպության քարտուղարությունում կայացած փակ խորհրդակցության մասնակիցները։
«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ միջոցառման մասնակիցներն ուսումնասիրել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող ռազմաքաղաքական իրավիճակի բնույթը և կանխատեսումներ արել դրա պոտենցիալ զարգացման վերաբերյալ։ Փորձագետները եզրակացրել են, որ գոյություն ունեն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հետագա սրման օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու մերձակայքում։
Ինչպես լրագրողներին հայտնել են ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունից, վերլուծության թեմա են դարձել ՀԱՊԿ անդամ երկրների, Աֆղանստանի տարածքում անկայունության տարածման մեծացող վտանգը, ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի գործողությունները՝ Ռուսաստանին ներքաշելու ռազմական դիմակայության մեջ, ինչպես նաև ՌԴ-ի և ՀԱՊԿ–ի կողմից հնարավոր պատասխան քայլերը։
Բացի այդ, մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ այս տարվա հունիսին կազմակերպության գործունեության շրջանակներում ծրագրվում է ժամանակակից պայմաններում «հիբրիդային պատերազմներ» վարելու քննարկումը։
ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը կսրվի

Вблизи зоны ответственности ОДКБ ожидается обострение геополитической ситуации
Геополитическая ситуация в непосредственной близости от зоны ответственности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) будет обостряться. К такому выводу пришли в среду участники закрытого совещания в секретариате организации. Как передает ТАСС, об этом журналистам сообщили в пресс-службе ОДКБ.
«Участники мероприятия рассмотрели специфику текущей военно-политической обстановки в зоне ответственности ОДКБ и сделали прогнозы относительно ее потенциального развития. По мнению экспертов, существуют объективные и субъективные причины для дальнейшего обострения геополитической ситуации, в том числе в непосредственной близости от зоны ответственности ОДКБ», – сказали в пресс-службе.
Там пояснили, что темами анализа стали «возросшая опасность распространения нестабильности на территорию государств-членов ОДКБ, Афганистан, действия США и НАТО по втягиванию России в военное противостояние, возможные меры реагирования со стороны РФ и ОДКБ в целом».
В июне этого года в рамках деятельности аналитической ассоциации ОДКБ планируется обсудить тематику ведения «гибридных войн» в современных условиях, добавили в пресс- службе.