Վահան Շիրխանյան. «Սերժ Սարգսյանն ինքն է իրեն պարտադրել հրաժարականի գնալու կամ վավերացումից հրաժարվելու տարբերակները»
-Ես համարում եմ, որ դավաճանական առաջին քայլը կատարված է,- արձանագրությունների ստորագրման վերաբերյալ ասել է ՀՀ Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՍԴՀԿ անդամ Վահան Շիրխանյանը և հավելել,- Սերժ Սարգսյանն ինքն իրեն դրել է մի այնպիսի փակուղու մեջ, որ ինքն է իրեն պարտադրել հրաժարականի գնալու կամ վավերացումից հրաժարվելու տարբերակները։
Նրա կարծիքով այս ընթացքում խիստ ակտիվանալու են ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանն ուղղված արտաքին ճնշումները, որովհետև «սահմանի բացումը՝ առանց ազատագրված տարածքների հանձնման, ո՛չ ԱՄն-ին է պետք, ո՛չ Անգլիային, որոնք բոլոր ճնշումների միջոցով կարողացան այս արձանագրությունները հասցնել ստորագրման»։
-Ես կարծում եմ՝ ամբողջ հասարակությունը պետք է միանա և ոտքի կանգնի։ Ամբողջ հայ հասարակության միավորվելու, համախմբվելու և Հայաստանը պահելու խնդիր է առաջացել։ Այստեղ որևէ պայման միավորվողը միավորողին չի կարող դնել,- ասել է Վ.Շիրխանյանը։

Ваан Ширханян: «Серж Саргсян сам себя принудил к вариантам: либо уйти в отставку, либо отказаться от ратификации»
«Я считаю, что первый предательский шаг сделан», - сказал по поводу подписания министрами индел Армении и Турции протоколов бывший замминистра обороны РА, член правления СДГП Ваан Ширханян, добавив, что «Серж Саргсян сам поставил себя в такой тупик, когда вынужден либо уйти в отставку, либо отказаться от ратификации».
По его мнению, в ходе этого процесса усилятся внешние давления, направленные на урегулирование Карабахского вопроса, потому что «открытие границы без сдачи освобожденных территорий не нужно ни Америке, ни Англии, которые смогли путем давлений довести эти протоколы до подписания».
«Я думаю, что все общество должно присоединиться и встать на ноги. Появилась проблема объединения всего армянского общества и сохранения Армении. Здесь объединяющиеся не могут ставить друг другу каких-либо условий», - сказал В.Ширханян.