Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Հրաժարականը հոկտեմբերի 10–ից արդեն կդառնա առարկայական իրականություն»
«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով մասնակցել է նախաստորագրված արձանագրությունների դեմ Ծիծեռնակաբերդում ՀՅ Դաշնակցության կազմակերպած հանրահավաքին, «7օր»-ին ասել է, որ այդ հանրահավաքը հզոր ալիքի սկիզբ է դառնալու։
-Հայ ժողովուրդը՝ Հայաստանից սկսած, մինչև Արցախ և Սփյուռք, էապես միակամ է այս հարցում, որ մենք ասում ենք այո՛ բաց սահմանին (իրենք փակել են, թող իրենք բացեն՝ առանց մեզնից կորզելու հավելյալ նախապայմաններ), այո՛ դիվանագիտական հարաբերություններին՝ առանց նախապայմանների (եթե նպատակն այն է, որ ուզում են ճշմարտության հիման վրա լուծում տալ Ցեղասպանության և հայրենազրկման հետևանքներին) և ո՛չ Հայաստանի ստրկատիրությանը,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ համազգային օրակարգում զոհասեղանին են դրվել ոչ միայն հայրենիքի և մեր երեխաների ապագան ու իրավունքները, այլ նաև Հայաստանի ազգային անվտանգությունը, և սա այն հարցն է, որ մոտ ապագայում «մեկ հրապարակում ի մի կբերի Հայաստանի ազգային և ժողովրդավարական ողջ օրակարգերը»։
«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիրը հուսով է, որ մինչև հոկտեմբերի 10-ի ժամը 21։00-ն փոփոխություն կլինի, և ՀՀ նախագահը չի՛ ստորագրի հայ-թուրքական նախաստորագրած արձանագրությունները.
-Որովհետև եթե չկատարվի, սա ժամանակակից Սարդարապատի մարտակոչին համարժեք կլինի, և ցույց կտա, որ հայ մարդու, հայ իշխանավորի ձեռամբ վավերացվում է մեր հայրենազրկումը՝ բոլշևիկների և քեմալական շարժման դավադիր պայմանագրերի տեսքով, և մեր հարցը, թեկուզ ոչ որպես ազգային տենչանք, ավելի հուզական հասկացություն, այլ որպես կոնկրետ ազգային անվտանգության առաջադրանք, մարտավարական և դիվանագիտական գործիք, թաղվում է և ոչ թե օտարի ձեռքով, այլ մեր իսկ ձեռքով,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը՝ շարունակելով, որ դա կհանգեցնի նաև ՀՀ նախագահի հրաժարականին.
-Ինձ համար որևէ անձնական բավարարում չի տվել այս կամ այն հրաժարականի պահանջը, բայց ներկա դրությամբ ես համարում եմ, որ հրաժարականը հոկտեմբերի 10-ից արդեն կդառնա առարկայական իրականություն՝ Հայաստանի իշխանավորների ձեռամբ։ Իրե՛նք կգնան ինքնահրաժարականի սեփական պաշտոնից, իրենց սահմանադրական պարտականություններից և նաև հայրենիքի ու, թեկուզ ապագայում, ազգային օջախ վերադառնալու տարրական իրավունքից։

Раффи Ованисян: «С 10 октября отставка станет предметной реальностью»
Учредитель партии «Наследие» Раффи Ованисян, который участвовал в митинге в Цицернакаберде, организованном АРФД по поводу армяно-турецких парафированных протоколов,  сказал «7or» , что этот митинг станет началом мощной волны.
«Армянский народ», начиная с Армении до Арцаха и Спюрка, существенно единодушен в этом вопросе, что мы говорим «да» открытию границы (закрыли они, пускай они и открывают, без получения от нас дополнительных предусловий), «да» -дипломатическим отношениям без предусловий, (если цель та, что хотят на основе правды дать решение последствиям Геноцида и лишению родины) и «нет» - рабству Армении», - сказал Р.Ованисян, добавив, что в нашей общенациональной повестке дня на алтарь принесены не только судьба и права нашей родины и наших детей, а также национальная безопасность Армении, и это тот вопрос, что в ближайшее время «на одну площадку будут приведены все национальные и демократические повестки».
«Учредитель партии «Наследие» надеется, что до 21:00 10-го октября будут изменения, и президент РА не подпишет парафированные армяно-турецкие протоколы:
«Поскольку если не будут выполнены изменения, то это будет равноценно Сардарапатскому боевому кличу и покажет, что армянин, армянские власти собственноручно ратифицируют лишение нас родины в виде предательских договоров большевиков и кемалистского движения, и наш вопрос, даже не как национальное стремление, более эмоциональное понятие, а конкретная задача национальной безопасности, стратегический и дипломатический инструмент, будет захоронен не руками чужака, а - нашими», - сказал Р. Ованисян, добавив, что это приведет и к отставке президента РА.
«Я не получил никакого личного удовлетворения от того или иного требования отставки, но по состоянию на данный момент я считаю, что с 10-го октября отставка уже станет предметной реальностью, руками властей Армении. Они пойдут на отставку с собственного поста, со своих конституционных обязательств, а также от элементарного права возвращения на родину, и в национальный очаг», - заявил он.