ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պետրոս Էֆտիմիունը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե հույս ունի, որ արդեն Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում ղարաբաղյան հարցում առաջընթաց կլինի։
Նա նշել է, որ «ձգձգված հակամարտությունները» հիմնական հարցերն են թե՛ ԵԱՀԿ-ի, թե՛ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի համար։
-ԵԱՀԿ-ն «ձգձգված հակամարտությունների» կարգավորման հենարաններից մեկն։ Դա մեկն է այն կարևորագույն հարցերից, որոնք շոշափվելու են ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ։ Ես հույս ունեմ, որ արդեն Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում առաջընթաց կլինի,-ասել է Էֆտիմիունը։
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ. «Հույս ունենք, որ Աստանայում ղարաբաղյան հարցում առաջընթաց կլինի»

Председатель ПА ОБСЕ : «Надеюсь, что уже на саммите в Астане по Карабахскому вопросу будут наблюдаться подвижки»
Сегодня на встрече с журналистами председатель ПА ОБСЕ Петрос Эфтимиу заявил, что на предстоящем саммите в Астане будет намечен прогресс в урегулировании Карабахского конфликта.
Он отметил, что «затяжные конфликты» являются одним из ключевых вопросов как для ОБСЕ, так и для ПА ОБСЕ.
«ОБСЕ является одним из фундаментов для урегулирования «затяжных конфликтов». Это один из важнейших вопросов, который будет затронут на саммите ОБСЕ. И я надеюсь, что уже на предстоящем саммите по этому вопросу будут наблюдаться подвижки», - заявил Эфтимиу.