Գալուստ Սահակյանի ձայնագրությունը պահպանվում է
Ընդամենը երկու օր առաջ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով սփյուռքի արձագանքը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումների ժամանակ՝ ասել էր, թե նրանք, ովքեր փորձում են դավաճանական արարք թույլ տալ, ցեղի տականքն են։
Ազգային ժողովի նույն խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, թե Գ. Սահակյանը հայ-թուրքական մերձեցման դեմ բողոքող սփյուռքահայերին տականքներ չի անվանել։
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հոկտեմբերի 8-ի համարում լույս է տեսել մի հրապարակում, որտեղ նշված է, թե այդ հարցազրույցի ձայնագրությունը կա։
Ստորև ներկայացնում ենք սղագրությունից մի հատված, որը տպագրված է թերթում։
Գ. Սահակյան-Նժդեհը հայ հասարակությունը բաժանում էր 3 մասի՝ ցեղակրոններ, որոնք շատ քիչ են, որոնք ուղղորդում են ազգին, հայրենասերներ, որոնք սիրում են իրենց հայրենիքը, իրենց ընտանիքը, իրենց քույրերին, եղբայրներին, և նա մի հատված բաժանում էր որպես ցեղի տականք։ Մոլախոտը մեր ցեղից, մեր ազգից դեռևս չի վերացել։ Նրանք, ովքեր փորձում են դավաճանական արարք թույլ տալ, նրանք, կարծում եմ, ընդգրկված են հենց երրորդ խմբի մեջ։
Թղթակից- Դավաճան ասել են Սերժ Սարգսյանին, Ձեր ասածից ստացվում է, որ մոլախոտը նա՞ է։
Գ. Սահակյան-Ո՛չ, այդ ցեղի տականքը հենց բողոքողներն են, որոնք իրենց կոսմոպոլիտ բնավորությամբ փորձում են խաղեր կազմակերպել։

Запись Галуста Саакяна сохранена
Всего два дня назад руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян, комментируя в беседе с корреспондентом газеты «Армянское время» реакцию диаспоры во время визита президента РА Сержа Саргсяна во Францию, сказал, что те, кто пытается допустить предательские шаги, являются подонками нации.
Секретарь одноименной фракции НС Эдуард Шармазанов заявил, что Г.Саакян протестующих против армяно-турецкого сближения  представителей диаспоры подонками не называл.
В газете «Армянске время» за 8-ое октября была дана публикация, в которой отмечается, что  имеется запись этого интервью.
Ниже приводим фрагмент стенографии, которая была опубликована в газете:
Г.Саакян - Гарегин Нжде армянское общество разделяет на 3 части: на этноверцев, которых очень мало и которые направляют нацию, на патриотов, которые любят свое отечество, свою семью, своих сестер, братьев, а также на подонков нации. Сорняки из нашего рода, нашей нации пока не перевелись. Те, кто пытается позволить себе предательские поступки, думаю, состоят как раз в третьей группе.
Корреспондент - Предателем называли Сержа Саргсяна, из сказанного Вами получается, что сорняк он?
Г.Саакян - Нет, подонками этой нации являются как раз протестующие, которые пытаются своим  космополитическим характером  организовать  игры.