Հակոբ Ավետիքյան. «Ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ ՀՅԴ–ն է գլխավոր կազմակերպիչն այս բոլորի»
Անդրադառնալով հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագարությունների դեմ այս օրերին Սփյուռքում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին՝ «Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը «Դե ֆակտո» ակումբում լրագրողներին ասել է.
-Ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունն է գլխավոր կազմակերպիչն այս բոլորի։
Նրա խոսքերով՝ ՀՅԴ-ն այդ ակցիաները կազմակերպելու համար գումարներ է ծախսել, ավտոբուսներով մարդկանց է տեղափոխել և այլն։ Հ. Ավետիքյանը հավելել է նաև, որ ՀՅԴ-ն իր բողոքն արտահայտելու իրավունքն ունի, սակայն դրան «ծայրահեղ բնույթ տալը և Հայոց պետության ներկայացուցչին դրսում անտեղի վիրավորելն ու վարկաբեկելը թույլատրելի չէ», քանի որ դա կարող է նաև ազգի ջրբաժանի պատճառ դառնալ.
-Կարծում եմ, որ հատկապես Դաշնակցության Հայաստանի մարմինները, որոնք շատ ավելի պատասխանատու են նման հարցերում և շատ ավելի լայն են տեսնում մտահորիզոններով, պետք է մեծ դեր կատարեն, որպեսզի թույլ չտան խզման հետագա խորացում, որը վտանգավոր է մեր ժողովրդի համար։
«Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը նաև օգտակար է համարում ՀՀ նախագահի համահայկական շրջագայությունը՝ այն անվանելով պատասխանատու պետական մարդու պահավածք։

Акоп Аветикян: «Все свидетельствует о том, что АРФД является главным организатором этого протеста»
Говоря об акциях протеста в Диаспоре против парафированных армяно-турецких протоколов, главный редактор газеты «Азг» Акоп Аветикян сказал журналистам в клубе «Де факто»: «Все свидетельствует о том, что АРФ Дашнакцутюн является главным организатором этого протеста».
По его словам, АРФД потратил для этой акции деньги, перевозил людей на автобусах и др. А.Аветикян добавил также, что АРФД имеет право выражать свой протест, однако «придание этому радикального характера и неуместное оскорбление и дискредитация заграницей представителя армянского государства непозволительно», так как это может стать причиной раскола нации.
«Думаю, что особенно структуры Дашнакцутюн в Армении, которые намного более ответственны в подобных вопросах и имеют более широкий кругозор, должны сыграть большую роль, чтобы не позволить произойти дальнейшему расколу, который опасен для нашего народа», - отметил Аветикян.
Главный редактор газеты «Азг» считает также полезным панармянское турне президента РА Сержа Саргсяна, назвав это поведением ответственного государственного мужа.