Վարդան Խաչատրյան. «Այնպիսի տնտեսական մանրամասն հաշվարկներ, որոնք մենք դիտարկենք որպես արգումենտացված հիմք, մեր կառավարության կողմից առայժմ ներկայացված չեն»
-Հայ-թուրքական ներկայիս բանակցությունները խճանկարի մի հատված են։ Հայ ժողովրդին պարբերաբար ներկայացնում են, որ սահմանի բացվելուն պես տնտեսական վերելք ենք ունենալու։ Ասեմ, որ այնպիսի տնտեսական մանրամասն հաշվարկներ, որոնք մենք դիտարկենք որպես արգումենտացված հիմք, մեր կառավարության կողմից առայժմ ներկայացված չեն,-ՀԺԿ գրասենյակում տեղի ունեցած հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող սոցիալիստական կոնֆերանսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Վարդան Խաչատրյանը։
Նա նշել է, որ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու համար կողմերը պետք է միմյանց նկատմամբ փոխադարձ վստահություն ունենան, բայց հայ-թուրքական հարաբերություններում այդ վստահությունը չկա։
-Մի շատ տարօրինակ փաստարկ կա, որ սահմանը բացելու դեպքում, եթե Թուրքիան բարի կամք դրսևորի կամ ցանկանա, տնտեսական վերելք կապահովի։ Ես այս փաստարկի վրա ուղղակի զարմանում եմ։ Եթե անգամ ամեն ինչ այդպես էլ լինի, ապա այսպես մենք Թուրքիային մեզ վրա ազդեցության լծակ ենք տալիս։ Չեմ կարծում, որ Թուրքիան կուզենա, որ մենք այդպես լավ զարգանանք. ուղղակի աբսուրդ է,-ասել է Վարդան Խաչատրյանը։

Вардан Хачатрян: «Наше правительство пока не представило такие подробные экономические расчеты, которые мы рассмотрели бы как аргументированную основу»
«Нынешние армяно-турецкие переговоры являются фрагментом мозаики. Армянскому народу периодически представляют, что с открытием границы у нас произойдет экономический подъем. Скажу, что наше правительство пока не представило такие подробные экономические расчеты, которые мы рассмотрели бы как аргументированную основу», - сказал член фракции «Наследие» Вардан Хачатрян во время состоявшейся в офисе Народной партии Армении (НПА) социалистической конференции относительно армяно-турецких отношений.
Он отметил, что для установления межгосударственных отношений стороны должны иметь взаимное доверие друг к другу, но в армяно-турецких отношениях подобного доверия нет.
«Есть один очень странный аргумент, что в случае открытия границы, если Турция проявит добрую волю или пожелает, то обеспечит экономический рост. Я просто удивляюсь данному аргументу. Если даже всё так и будет, то тем самым мы дадим Турции рычаг давления на нас. Не думаю, что Турция захочет, чтобы мы так хорошо развивались, просто абсурдно», - сказал Вардан Хачатрян.