Հարություն Առաքելյան. «ՀՀԿ–ն «ինադ է ընկել», ու իրենց թվում է, թե հայ–թուրքական հարաբերությունների հարցը մեկ կուսակցության կամ մեկ նախագահի գործ է»
-Նրա ասած խոսքերը մեր կուսակցությանը չեմ վերագրում, որովհետև ՀՌԱԿ-ն իր անհամաձայնությունն ու պայքարը տեղավորել է հանդուրժողականության և քաղաքական մշակույթի սահմաններում, և ով գտնում է, թե դա իրեն է վերաբերում, թող նա էլ պատասխան տա,-«7օր»-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի այն խոսքերը, թե Սփյուռքում Հայաստանի նախագահի դեմ բողոքողները տականքներ են, և մոլախոտը մեր ազգից դեռ չի վերացել՝ ասել է Հայաստանի Ռամկավար ազատական կուսակցության ատենապետ Հարություն Առաքելյանը։
Այն հարցին, թե ընդհանրապես այդ խոսքերին ինչպես է վերաբերվում, նա պատասխանել է, որ իր մոտ տպավորություն է, թե ՀՀԿ-ն ազգային այս հարցը դիտարկում է որպես ընտրությունների մակարդակի հարց։
-Ինչպես, ասենք, ընտրությունների ժամանակ ՀԿԿ-ն իր վերաբերմունքն է արտահայտում, «ինադ է ընկնում», զոռբայությունով ձայներ են շահում, մտնում են պառլամենտ։ Հիմա այսպես «ինադ են ընկել», ու իրենց թվում է, թե այս հարցը մեկ կուսակցության կամ մեկ նախագահի գործ է։ Ո՛չ, սա վերկուսակցական, ավելի բարձր մակարդակի վրա է, և իջեցնել այս կարևորագույն հարցն այս մակարդակի, գտնում եմ սխալ։

Арутюн Аракелян: «РПА «пошел на принцип» и им кажется, что вопрос армяно-турецких отношений - это дело одной партии или одного президента»
«Я не приписываю нашей партии сказанные им слова, так как ЛДПА свое несогласие и свою борьбу вмещает в рамки толерантности и политической культуры, и тот, кто считает, что это касается его, пускай и отвечает», - сказал в беседе с «7or» председатель Либерально-демократической партии (Рамкавар-Азатакан) Армении Арутюн Аракелян, комментируя те слова руководителя парламентской фракции РПА Галуста Саакяна, что протестовавшие в Диаспоре против президента люди - подонки, и сорняки в нашей нации еще не искоренены.
На вопрос о том, как он вообще относится к подобным словам, он ответил, что у него такое впечатление, что РПА этот вопрос рассматривает как вопрос уровня выборов.
«Как, скажем, во время выборов РПА выражает свое отношение, «идет на принцип», завоевывает голоса своим хамством, проходит в парламент. Теперь они также «пошли на принцип» и им кажется, что вопрос армяно-турецких отношений - это дело одной партии или одного президента. Нет, это на более высоком, надпартийном уровне, и опускать этот важнейший вопрос на данный уровень я считаю неправильным», - заявил глава ЛДПА.