Սփյուռքահայ պրոֆեսոր Ա. Միրզախանյան. «Եթե Գալուստ Սահակյանը կարող է Սփյուռքի հազարավոր մարդկանց այդպես անվանել, ապա նա թուրքաբարո մարդ է»
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթին ասել էր, թե Սփյուռքում Հայաստանի նախագահի դեմ բողոքողները տականքներ են, և մոլախոտը մեր ազգից դեռ չի վերացել։
Մեկնաբանելով այս խոսքերը՝Ստոկհոլմի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր, դասախոս, Ձախ կուսակցության ներկայացուցիչ, Սիրիայից Հայաստանում առաջին սփյուռքահայ ուսանող Արամայիս Միրզախանյանն ասել է, որ Գալուստ Սահակյանն ինքն է դավաճան։
-Նա, ով թուրքի համար իր հայրենակիցներին այդպես է անվանում, ասում է, թե ինչ տիպի մարդ է նա։ Այդ մարդն իր ամբողջ կերպարով, իր կեցվածքով անհուսալի է, և պետք էլ չէ նրա ասածը քննարկել։ Եթե այդ մարդը կարող է Սփյուռքի հազարավոր մադկանց այդպես անվանել, ապա այդ մարդը թուրքաբարո մարդ է,-նշել է նա։
Մեկնաբանելով այս խոսքերը՝ Ստոկհոլմի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր, դասախոս, Ձախ կուսակցության ներկայացուցիչ, Սիրիայից Հայաստանում առաջին սփյուռքահայ ուսանող Արամայիս Միրզախանյանն ասել է, որ Գալուստ Սահակյանն ինքն է դավաճան։

Представитель диаспоры, профессор А.Мирзаханян: «Если Галуст Саакян может так называть тысячи людей из диаспоры, то он...»
Руководитель парламентской фракции РПА Галуст Саакян сказал газете «Армянское время», что протестовавшие в Диаспоре против президента люди - подонки, и сорняки в нашей нации еще не искоренены.
Комментируя эти слова, профессор Стокгольмского технологического института, лектор, представитель Левой партии, первый сирийский студент из диаспоры в Армении Арамаис Мирзаханян сказал, что Галуст Саакян сам является предателем.
«Тот, кто ради турок так называет своих соотечественников, уже говорит, что он за человек. Этот человек всем своим видом, поведением безнадежен, и даже не стоит обсуждать сказанное им. Если он может так называть тысячи людей из Диаспоры, то он человек турецкой морали, - отметил он.