Հայ–թուրքական հարաբերությունների հաստատման ներկա գործընթացում ԱԱԽ–ն Հայաստանի Ազգային անվտանգության տեսանկյունից առարկայական վտանգ չի տեսնում
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հարցը ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդում քննարկվել է, բայց որևէ փաստաթուղթ չի ընդունվել կամ հայեցակարգ մշակվել։ Այս մասին «Հայացք» ակումբում «7օր»-ին ասել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի խորհրդական Ռաֆիկ Մխիթարյանը՝ պարզաբանելով, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ներկա գործընթացը Հայաստանի ազգային անվտանգության համար առարկայական վտանգ չի ներկայացնում։
-Բարեկամ լինել չենք կարող, բայց բարիդրացիական հարաբերություններ կարող ենք հաստատել,- ասել է Ռ. Մխիթարյանը,- մենք պարտավոր ենք գնալ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ճանապարհով, որովհետև մենք դատապարտված ենք ապրել այն տարածաշրջանում, որտեղ ապրում ենք, և թշնամանքի ու պատերազմական հնարավոր վիճակի պայմաններում ապրելը մեր սերունդներին միայն ատելություն, թույն և թշնամանք փոխանցելը չի՛ բխում հայ ժողովրդի ազգային շահերից։
Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելը ԱԱԽ քարտուղարի խորհրդականի համար ողջունելի է նաև այն առումով, որ «ղարաբաղյան թնջուկը դուրս է մնացել այս հարաբերությունների կոնտեքստից, բայց պետք է լինել խիստ չափավոր, խիստ զգուշավոր».
-Բավականին մեծ զգուշավորություն և քաղաքական շրջահայացություն պահանջող գործընթաց է, որովհետև մենք սովորական  հարևանի, երկրի հետ չենք հարաբերություններ հաստատում, այլ մի երկրի հետ, որը կրում է անցյալի ահավոր ծանր, սարսափելի բեռ, որից չի ուզում ձերբազատվել, իր պատմությունը սթափ և ռեալ գնահատել։

В нынешнем процессе установления армяно-турецких отношений СНБ в плане национальной безопасности реальных угроз не видит
В нынешнем процессе установления армяно-турецких отношений СНБ в плане национальной безопасности  реальных угроз не видит
В Совете национальной безопасности вопрос установления армяно-турецких отношений обсужден был, но каких-либо документов или концепции принято или разработано не было. Об этом в клубе «Айацк» «7or» сказал советник секретаря СНБ  Артура Багдасаряна Рафик Мхитарян, пояснив, что нынешний процесс установления армяно-турецких отношений никакой угрозы в плане национальной безопасности  не представляет.
«Мы не сможем стать друзьями, но установить добрососедские отношения можем», - сказал Р.Мхитарян, продолжив, - «мы обязаны идти путем установления дипломатических отношений, так как мы обречены жить в этом регионе, и жить в условиях вражды и возможной войны и передавать нашим поколениям только ненависть и вражду не в интересах армянского народа».
Установление дипломатических отношений с Турцией для советника секретаря СНБ похвально также в том плане, что «карабахский узел остался вне контекста этих отношений, но нужно быть очень размеренными, очень осторожными».
«Это процесс, требующий достаточно большой осторожности и политического кругозора, так как мы устанавливаем отношения не с простым соседом, страной, а с той страной, которая несет на себе очень тяжелый, ужасный груз прошлого, от которого не хочет избавиться и не хочет трезво и реально оценить свою историю», - отметил он.