Արա Պապյանն Էդվարդ Նալբանդյանին հրավիրել է ուղիղ եթերում բանավիճելու
«Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը ՄԱԱ-ում ասել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունները ոչ միայն լիովին հակասում են ՀՀ-ի շահերին, այլ նաև միջազգային օրենքին և ՀՀ սահմանադրությանը։
Ա. Պապյանը ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին հրավիրել է ուղիղ եթերում այդ թեմայի շուրջ բանավիճելու։
-Որովհետև այն, ինչ ինքն անում է, այսօր օրենքի խախտում է,- նշել է Ա. Պապյանը՝ ավելացնելով, որ արձանագրությունների նախաստորագրումն անվավեր է, հետևաբար արձանագրությունները ենթակա չեն ստորագրման. ստորագրումը կլինի անօրինական քայլ։
«Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարը նշել է նաև, որ եթե այսօր Թուրքիան անօրինական է փակ պահում հայ-թուրքական սահմանը, ապա արձանագրությունները ստորագրելուց հետո թուրքերն իրավունք կստանան օրինական շրջափակել Հայաստանը.
-Եթե Թուրքիան մեզ մեղադրի, օրինակ, ոչ բարիդրացիական հարաբերությունների իրականացման մեջ և դրա հիման վրա նորից փակի սահմանը, մենք այսօրվա Թուրքիայի կողմից անօրինական շրջափակման փոխարեն կունենանք օրինական շրջափակում։

Ара Папян пригласил Эдварда Налбандяна на дискуссию в прямом эфире
Руководитель центра «Модус вивенди» Ара Папян сказал в Национальном пресс-клубе, что парафированные армяно-турецкие протоколы не только полностью противоречат интересам РА, но также и международному закону и конституции РА.
Ара Папян пригласил министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна на дискуссию по этой теме в прямом эфире
«Поскольку то, что он говорит, является сегодня нарушением закона», - отметил А. Папян, добавив, что парафирование протоколов недействительно, следовательно, протоколы не подлежат подписанию: подписание будет незаконным шагом.
А. Папян также отметил, что если сегодня Турция незаконно держит закрытой армяно-турецкую границу, то после подписания протоколов турки получат право законно заблокировать Армению:
«Если Турция обвинит нас, например, в реализации недобрососедских отношений и на основании этого снова закроет границу, то вместо сегодняшней незаконной блокады мы получим законную», - сказал он.