Հակոբ Ավետիքյան. «Անբնական չեմ համարում նման բողոքի ակցիաները»
-Սփյուռքը շատ ավելի սկզբունքային դիրքորոշում ունի, և անբնական չեմ համարում նման բողոքի ակցիաները,- հոկտեմբերի 2-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի վերաբերյալ ասել է «Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը։
Նա նշել է, որ ցուցարարներից մեկի ձեռքին «Դու ընտրված նախագահ չես» կարգախոսով պաստառ կար, ինչը նշանակում է, որ այնտեղ այլևայլ մոտիվացիաներով մարդիկ էլ են եղել։
-Դա ի՞նչ կապ ունի հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ։ Դրանք քաղաքական շահարկման արդյունք են։ Նորից եմ կրկնում՝ անբնական ոչինչ չեմ տեսնում, պարզապես դրանք չանցնեն քաղաքակրթական որոշ չափը։ Կարելի է բողոքի բոլոր ձևերն օգտագործել, բայց այսպիսի ագրեսիվ ձևով ես դա անկեղծորեն չեմ հասկանում։ Հիմա խոսում եմ նաև որպես սփյուռքահայ,- հավելել է նա։

Акоп Аветикян: «Я не считаю неестественными подобные акции протеста»
-У Диаспоры намного более принципиальная позиция, и я не считаю неестественными подобные акции протеста, - сказал относительно проведенной 2-го октября в Париже акции протеста главный редактор газеты «Азг» Акоп Аветикян.
Он отметил, что в руках одного из демонстрантов был плакат с надписью «Ты не избранный президент», что означает, что здесь были и люди, пришедшие с совсем другими мотивациями.
-Какое это имеет отношение к армяно-турецким отношениям? Это результат политической спекуляции. Снова повторяю: я не вижу в этом ничего противоестественного, просто пускай это не переходит определенную грань цивилизованности. Можно использовать все формы протеста, но в такой агрессивной форме я это, честно говоря, не понимаю. Сейчас я говорю и как представитель диаспоры, - добавил он.