Սփյուռքահայությունը չի կարող «վստահե՛ք ինձ» մեկ բառով բավարարվել
Հոկտեմբերի 2-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում Սերժ Սարգսյանը դռնփակ հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի սփյուռքի գաղթօջախների ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «7օր»-ին տեղեկացրել է Փարիզի «ԱՅԲ» ռադիոյի տնօրեն Վարդան Գաբրիելյանը, «ամբողջ Եվրոպայից հավաքված 90 հոգի մասնակցեց այդ հանդիպմանը, որը տևեց երեք ու կես ժամ»։
Բացման խոսքն ասել է նախագահը՝ բավական երկար ճառով անդրադառնալով իր նախաձեռնությանը։ Խոսքով հանդես է եկել նաև Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը։
Վարդան Գաբրիելյանի խոսքերով՝ ելույթ ունեցողների բացարձակ մեծամասնությունն արտահայտել է իր ընդդիմությունն այս արձանագրություններին, իսկ «ոմանք էլ ժամերով լուռ էին, և հասկանալի չէր, թե ինչո՞ւ էին այնտեղ, և հարց էր առաջանում՝ արդյո՞ք գաղութի ներկայացուցիչներ էին բոլոր այնտեղ գտնվողները»։
-Պետք է ասել, որ նախագահը պատրաստված էր, որ սփյուռքահայությունը պետք է ընդվզումով դիմավորեր իրեն և այդ արձանագրություններին, սակայն ինքը փորձեց իր ծրագրերի մեջ գտնվել ու որպես Հայաստանի նախագահ և այդ արձանագրությունների ջատագով՝ առաջ քաշեց իր թեզերը, իր բացատրությունները, որոնք այնքան էլ համոզիչ չէին։ Շատերի հետ առիթ ունեցա զրուցել, որոնք ևս ասացին, որ նախագահը համոզիչ չէր։ Նախագահն իր խոսքի մեջ ասաց՝ վստահե՛ք ինձ, սակայն սփյուռքահայությունը չի կարող «վստահե՛ք ինձ» մեկ բառով բավարարվել,- հավելել է Վ.Գաբրիելյանը։

Диаспора не может удовлетвориться лишь словами «доверяйте мне»
2-го октября в столице Франции, Париже состоялась закрытая встреча президента РА Сержа Саргсяна с представителями армянских общин Европы.
Как сообщил «7or» директор парижского радио «Айб» Вардан Габриелян, «на этой встрече, которая длилась три с половиной часа, приняли участие 90 человек со всей Европы».
Вступительную речь сказал президент, довольно подробно коснувшись своей инициативы. Также с речью выступил бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян.
По словам Вардана Габриеляна, абсолютное большинство выступавших выразило свое несогласие с этими протоколами, а «некоторые часами молчали, и было непонятно, для чего они там вообще, и возникал вопрос, неужели все присутствующие являются представителями диаспоры?».
«Нужно сказать, что президент был готов к тому, что диаспора примет его и эти протоколы с негодованием, однако он попытался не отходить от своей программы и, в качестве президента Армении и апологета этих протоколов, выдвинул свои тезисы, свои объяснения, которые не были столь уж убедительными», - сказал В. Габриелян.
«У меня был повод побеседовать со многими, которые также сказали, что президент был неубедителен. В своей речи президент сказал «доверяйте мне», однако диаспора не может удовлетвориться лишь словами «доверяйте мне», - добавил В. Габриелян.