Ցուցարարները նախագահ Սերժ Սարգսյանին դիմավորել են վիրավորական արտահայտություններով և բացականչություններով
Ցուցարարները նախագահ Սերժ Սարգսյանին  դիմավորել են վիրավորական արտահայտություններով և բացականչություններով
Հոկտեմբերի 2-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր համահայկական շրջագայության շրջանակներում գտնվում էր Փարիզում՝ քննարկելու հայ-թուրքական արձանագրությունները։ Ժամը 3-ին պատվիրակությունը ծաղկեպսակ պետք է դներ Կոմիտասի հուշարձանի մոտ, սակայն, ինչպես Ֆրանսիայից «7օր»-ին տեղեկացրել է Փարիզի «ԱՅԲ» ռադիոյի տնօրեն Վարդան Գաբրիելյանը, «մոտ 800 հայորդիներ, ոչ թե ինը տասնյակ, ինչպես տեղեկացանք հայկական հառուստատեսությամբ, Հայաստանի նախագահին էին սպասում Կոմիտասի արձանի շուրջ»։ Նրա տեղեկացմամբ՝ ոստիկանությունը խոշտանգումների և բռնությունների միջոցով շրջափակել էր Կոմիտասի հուշարձանի տարածքը՝ իր գործողություններում տարբերություն չդնելով տարեցների, կանանց կամ երիտասարդների միջև։
-Ցուցարարները նախագահ Սերժ Սարգսյանին  դիմավորեցին շատ վիրավորական արտահայտություններով և բացականչություններով։ Նրանք ունեին պաստառներ՝ «Մոռանալը դավաճանություն է» և հատկապես հայ-թուրքական արձանագրություններին «Ո՛չ» կարգախոսներով,- տեղեկացրել է Վ.Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքերով՝ նախագահը եկել էր շատ վատ տրամադրությամբ՝ տեղեկանալով, որ իր մեկ ժամ ուշացման պատճառն այն էր, որ ժողովուրդն իր բողոքի ձայնն էր ուզում հասցնել իրեն.
-Հակառակ ժպիտին՝ բորբոքվածությունը զգալի էր նրա դեմքին։ Նա շատ արագ հեռացավ հուշարձանի շրջափակումից, և նույնիսկ վերջին պահին ցուցանակ և սուլիչ արձակեցին նախագահի ուղղությամբ, և թիկնապահները ստիպված եղան նստեցնել նրան ավտոմեքենան անվտանգությունն ապահովելու համար։

Демонстранты встретили Сержа Саргсяна оскорбительными выражениями и выкриками
2 октября президент РА Серж Саргсян в рамках своего панармянского турне находился в Париже, чтобы обсудить с местной диаспорой армяно-турецкие протоколы. В 15:00 делегация должна была возложить венок к памятнику Комитаса, однако, как сообщил «7or» директор парижского радио «Айб» Вардан Габриелян «около памятника Комитаса президента ждали около 800 демонстрантов, а не 90, как об этом сообщало телевидение Армении». По его сообщению, полиция, применив насилие, заблокировала территорию, прилегающую к памятнику, не ставя разницы между пожилыми людьми, женщинами или молодежью.
«Демонстранты встретили президента Сержа Саргсяна весьма оскорбительными выражениями и выкриками. У них были транспаранты с лозунгами «Забвение - это предательство» и особенно «Нет» армяно-турецким протоколам, - сообщил В. Габриелян.
По его словам, президент пришел в очень плохом настроении, узнав, что причиной его часового опоздания было то, что народ хочет довести до него свой голос протеста:
«Несмотря на улыбку, на его лице было заметно сильное раздражение. Он очень быстро удалился с места окружения памятника, и даже в последний момент в сторону президента полетели транспаранты, и раздавался свист, телохранители были вынуждены посадить его в машину для обеспечения безопасности»