Բուքիքիո. «Չի՛ կարելի մի քանի տարվա մեջ ամեն ինչ փոխել»
-15 տարի համագործակցելով Հայաստանի հետ՝ պետք է ասեմ, որ իրավիճակը շատ է բարելավվել։ Հայաստանը մեծ քայլերով առաջ է գնացել ժողովրդավարության տեսակետից։ Սակայն կան բաներ, որ դեռ պետք է արվեն,-խորհրդարանում հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկիհանձնաժողով) գլխավոր քարտուղար ՋանիԲուքիքիոն։
-Չի՛ կարելի մի քանի տարվա մեջ ամեն ինչ փոխել. սա երկար ընթացակարգ է, բայց կարևորն այն է, որ երկիրը կամք ունի, և երկրի իշխանությունները կամք ունեն շարունակել այս ճանապարհը,-հավելել է Բուքիքիոն։
Ջ. Բուքիքիոյի կարծիքով ամենակարևոր հարցերից մեկը մի քանի տարի առաջ ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների հարցն էր, ընտրական օրենսդրության բարելավումը հանրահավաքների մասին և լրատվամիջոցների վերաբերյալ օրենքը։
-15 տարի համագործակցելով Հայաստանի հետ՝ պետք է ասեմ, որ իրավիճակը շատ է բարելավվել։ Հայաստանը մեծ քայլերով առաջ է գնացել ժողովրդավարության տեսակետից։ Սակայն կան բաներ, որ դեռ պետք է արվեն,-խորհրդարանում հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոն։

Букикио: «Невозможно в течение нескольких лет всё изменить»
«15 лет сотрудничая с Арменией, должен сказать, что ситуация очень улучшилась. Армения большими шагами продвинулась вперед с точки зрения демократии. Однако есть вещи, которые еще должны быть сделаны», - сказал генеральный секретарь Венецианской комиссии Совета Европы Джанни Букикио во время созванной в парламенте пресс-конференции.
«Невозможно в течение нескольких лет всё изменить, это длительный процесс, но важно то, что у страны и у властей страны есть воля продолжению этого пути», - добавил Букикио.
Одним из самых главных вопросов, по мнению Дж. Букикио, является вопрос принятых несколько лет назад конституционных изменений, улучшение избирательного законодательства, законы о референдумах и СМИ.