Արա Պապյան. «Ես կտրականապես դեմ եմ այս արձանագրությունները ստորագրելուն»
-Նախաստորագրված արձանագրություններն ունեն մերժելու քաղաքական, տնտեսական, բարոյական, իրավական հիմքեր։ Ներկայացված արձանագրությունները խախտում են ՀՀ «դե յուրե» տարածքային ամբողջականությունը, ոտնահարում միջազգային իրավունքի մի շարք հիմնադրույթներ, հակասում ՀՀ սահմանադրությանը և գործող օրենսդրությանը,-ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Նախաստորագրված արձանագրությունները և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումներին իր ելույթի ժամանակ ասել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը։
Նրա խոսքերով՝ այս արձանագրությունները սակարկության առարկա են դարձնում Ցեղասպանության հարցը խիստ կասկածելի, միայն ենթադրյալ տնտեսական շահի համար։
-Այս արձանագրությունները չեն ապահովվում նաև բանակցությունների նպատակ հայտարարված լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի երաշխավորած բացումն ու բացված մնալը, ուստի ես կտրականապես դեմ եմ այս արձանագրությունները ստորագրելուն,-նշել  է Արա Պապյանը։

Ара Папян: «Я категорически против подписания этих протоколов»
«Парафированные протоколы имеют политические, экономические, моральные и правовые основы для отклонения. Представленные протоколы нарушают «де-юре» территориальную целостность РА, попирают ряд основных положений международного права, противоречат конституции и действующему законодательству РА», - сказал руководитель центра «Модус вивенди» Ара Папян во время парламентских слушаний на тему: «Парафированные протоколы и процесс урегулирования армяно-турецких отношений», организованных постоянной комиссией НС РА по внешним сношениям.
По его словам, эти протоколы превращают вопрос Геноцида в предмет спекуляций ради очень сомнительной, лишь предполагаемой экономической выгоды.
«Эти протоколы не обеспечивают также установление полноценных дипломатических отношений, гарантированное открытие границы и то, что она останется открытой, поэтому я категорически против подписания этих протоколов»